Szerző: Hatósági Iroda » 2005 nov. 11 12:33
Tisztelt Novák Ágnes!
A kerületi közterület-felügyelők jogkörét alapvetően a közterület-felügyeletről szóló 1999. évi LXIII. törvény (a továbbiakban: Törvény), valamint Budapest Főváros XV. kerület Rákospalota–Pestújhely-Újpalota Önkormányzat Képviselő-testületének a települési közterület-felügyeletről szóló 34/2000. (IX. 12.) rendelete szabályozza.
A Törvény 1. § (4) bekezdés a) pontja alapján a felügyelet feladata – többek között – a közterületek jogszerű használatának, a közterületen folytatott engedélyhez, illetve útkezelői hozzájáruláshoz kötött tevékenység szabályszerűségének ellenőrzése is.
A Törvény 18. §-a a következőképpen rendelkezik: „A felügyelő azt a dolgot, amelynek elkobzását a szabálysértésekről szóló törvény lehetővé, illetőleg kötelezővé teszi, átvételi elismervény ellenében visszatarthatja, illetőleg visszatartja és az elkövetés helye szerint illetékes szabálysértési hatóságnak adja át.”
A szabálysértésekről szóló 1999. évi LXIX. törvény 20. § -a a következőképpen rendelkezik az elkobzás jogintézményéről:
„(1) El kell kobozni azt a dolgot,
a) amelyet a szabálysértés elkövetéséhez eszközül használtak, ha az eljárás alá vont személy tulajdona vagy egyébként is, ha birtoklása a közbiztonságot veszélyezteti;
b) amely a szabálysértés útján jött létre;
c) amelyet az eljárás alá vont személy a szabálysértés elkövetéséért a tulajdonostól vagy annak hozzájárulásával mástól kapott.
(2) El kell kobozni azt a dolgot, amelyre nézve a szabálysértést elkövették, amennyiben a szabálysértést meghatározó jogszabály az elkobzást kötelezővé teszi.
(3) El lehet kobozni azt a dolgot, amelyre nézve a szabálysértést elkövették, amennyiben a szabálysértést meghatározó jogszabály az elkobzást lehetővé teszi.
(4) Az elkobzás önállóan és akkor is alkalmazható, ha az eljárás alá vont személy nem vonható felelősségre, illetve a hatóság mellőzte a felelősségre vonást.
(5) Az (1) bekezdés a) pontja esetén az eljárás alá vont személy tulajdonában lévő dolog elkobzása kivételesen mellőzhető, ha az a szabálysértés súlyával arányban nem álló, méltánytalan hátrányt jelentene az eljárás alá vont személy számára.
(6) Az elkobzott dolog tulajdonjoga az államra száll.
(7) Nincs helye elkobzás elrendelésének, ha a cselekmény elkövetése óta két év eltelt, kivéve, ha az elkobzás tárgyának birtoklása jogellenes.”
Az Ön által említett esetre a Fővárosi Közgyűlésnek a fővárosi közterületek használatáról és a közterületek rendjéről szóló 59/1995. (X.20.) rendelete 4. § (2) bekezdés b) pontja, 6. § (3) bekezdése, 15. § (1) bekezdése,, 15/B § (1)-(4) bekezdései, valamint 16. §-a vonatkozik.
A közterület-felügyelők közvetlen felettesének, illetve a felelős személynek a neve és beosztása a Budapest XV. kerületi Önkormányzat honlapján olvasható.
Tisztelettel:
Moór Árpád
osztályvezető
Igazgatási Osztály