Üdv!
Ide írok egy rövid játékismertetőt, hogy egy kicsit közelebb kerüljön ez a sport mindenkihez:
Játék ismertető
A játék résztvevői:
A football-t a pályán lévő két, tizenegy tagú csapat játssza. Három féle egység létezik, a támadó, a védekező;, és a speciális egység (ezek közül egy csapaton belül, csak egy van pályán). Tehát, ez már 3*11 játékos, ehhez jönnek hozzá a cserék, valamint az edzői stáb, így egy csapat létszáma közel 70 fő.
A játék célja:
Több pontot szerezni, mint az ellenfél (A pontszerzési lehetőséget lentebb olvashatod).
Játékidő:
A tiszta játékidő: 4 x 15 perc, de egy mérkőzés, akár 3-3,5 óráig is eltarthat.
Amikor áll az óra: Ez több esetben lehetséges. Támadási jog átadása esetén, ha a labda passzt követően földet ér és az utolsó negyedben, ha a játékos a játékterületen kívülre viszi a labdát.
Támadások közötti idő: A támadó csapatnak 40 másodperce van a támadás indítására, ha a bíró nem állítja meg az órát. Amennyiben technikai okok miatt (pl. sérülés, büntetés stb.) megállították az órát, akkor a bíró óra-újraindítási jelétől számítva 25 másodperc van a kezdésre. Amennyiben a támadó csapat az adott időn belül nem kezdi meg a támadását, büntetést kap (Delay of Game).
Játéktér: 360 x 160 láb (1 láb=30,5 cm). A pályán 5 yardonként egyenes vonalak keresztezik a pályát, és minden yardot, úgynevezett hashmarks jelöl, ami a labda pontos elhelyezéséhez szükséges. A cél terület (End Zone) a játéktér részét képezi és a gólvonal mögött 30 láb hosszú.
Játék menete: A kezdőrúgást (kickoff) követően (speciális eseteket lásd később) a fogó csapat futó embere (returner) addig viszi a labdát, ameddig az ellenfél játékosa(i) le nem terítik, vagy el nem hagyja a pályát. Ezután a csapat támadóegységének maximum 4 lehetőségből minimum 10 yardot kell előre vinnie a labdát. Ha ez nem sikerül, akkor az ellenfél következik. Fontos megjegyezni, hogy a pályán lévő két csapatból egyidejűleg az egyik mindig támad a másik mindig védekezik és fordítva.
Pontszerzési lehetőségek:
Touchdown (TD) (6 pt.): Akkor következik be, ha valaki a játékosok közül az ellenfél célterületére (End Zone) viszi be a labdát, vagy az irányító a célterületen álló társának dobja a labdát, aki mindkét lábával érinti a földet, az elkapott labdával a kezében. TD-t elérhet a védő és a támadócsapat is. A védő labdaszerzés után közvetlenül, a támadó pedig egy akciósorozat végén (lehet passz, vagy futás eredménye is).
Field Goal (FG) (magyarul: mezőnygól) (3 pt): Ezt csak a támadó csapat speciális egysége (Special Team) szerezhet. Akkor kerül rá sor, ha a támadó csapat három kísérletből nem tesz meg 10 yardot és negyedikre a kapura lövést választják. Akkor sikeres, ha az U alakú kapu szárai közt megy be az U keresztszára fölött.
Safety (2 pt.): A védőcsapat akkor éri el, ha a támadóegység labdás emberét annak saját célterületén (End Zone) szerelik. Ez ráadásul a támadási jog átadásával (Kick off) is jár. Ez elégé ritkán történik.
Extra point: Minden TD után lehetőség van úgynevezett extra pont szerzésre. Ennek két variációja lehetséges. Az egyik a kétpontos kísérlet (Two Point Attempt). Ilyenkor a két pontért át kell vinni újra a labdát a gólvonalon, a 2 yardos vonalról indulva, 1 kísérletből, hasonlóan a Touchdown-hoz. A másik az egy pontos kísérlet (One Point Attempt). Ilyenkor 20 yardról kell a kapuba találni, mint a mezőnygólnál. Erre is csak egy lehetőség áll rendelkezésre. Ez az általános választás.
Ha érdekel a folytatás, jelentkezz játékosnak:
vipers.uw.hu
vipers@100.hu
Üdv:
Ome