Október 6. EMLÉKEZZÜNK

Kerületünk kulturális életével kapcsolatos témákat várunk ebbe a fórumba

Október 6. EMLÉKEZZÜNK

HozzászólásSzerző: Dr. Novák Ágnes » 2008 okt. 06 10:02

Az aradi 13-ak utolsó mondatai...

A kivégzés előtt elhangzott utolsó mondatok:

Leiningen-Westerburg Károly:
A világ feleszmél majd, ha látja a hóhérok munkáját.

Poeltenberg Ernő: Minket az ellenség dühös bosszúja juttatott ide.

Damjanich János: Legyőztük a halált, mert bármikor készek voltunk elviselni azt.

Török Ignác: Nemsokára Isten legmagasabb ítélőszéke elé állok. Életem parányi súly csupán, de tudom, hogy mindig csak Őt szolgáltam.

Aulich Lajos: Szolgáltam, szolgáltam, mindig csak szolgáltam. És halálommal is szolgálni fogok. Forrón szeretett magyar népem és hazám, tudom megértik azt a szolgálatot.

Vécsey Károly: Isten adta a szívet, lelket nekem, amely népem és hazám szolgálatáért lángolt.

Lázár Vilmos: Ki tehet arról, hogy ilyen a magyar sorsa? Krisztus keresztje tövében érett apostollá az apostolok lelke és bitófák tövében kell forradalmárrá érni a magyar lelkeknek.

Dessewffy Arisztid: Tegnap hősök kellettek, ma mártírok... Így parancsolja ezt hazám szolgálata.

Nagy-Sándor József: De rettenetes volna most az elmúlásra gondolni, ha semmit sem tettem volna az életemben. Alázatosan borulok Istenem elé, hogy hőssé, igaz emberré, jó katonává tett.

Knézich Károly: Milyen különös, hogy Haynau bíró is keresztény és én is az vagyok. Csak az ördög keverhette így össze a kártyákat.

Schweidel József: A mai világ a sátán világa, ahol a becsületért bitó, az árulásért hatalom jár. Csak egy igazi forradalom, a világ új forradalmi embersége söpörheti el ezt az átkozott, meghasonlott világot.

Kiss Ernő: Istenem, az újkor ifjúsága egész ember lesz-e? Árpádok dicső szentjei virrasszatok a magyar ifjúság felett, hogy Krisztusé legyen a szívük és a hazáé az életük.

Láhner György: Krisztus keresztje és a bitófa oly rokon. És az isteni áldozat mellett oly törpe az én áldozatom.
Dr. Novák Ágnes

HozzászólásSzerző: brios » 2008 okt. 06 15:26

Ha ott lett volna kedves képviselőasszony az önkormányzati megemlékezésen, még élőben is hallhatta volna a Kossuth-os gyermekek előadásában! Felemelő volt...
az élet szép... de néked magyarázzam?
brios

HozzászólásSzerző: Dr. Novák Ágnes » 2008 okt. 06 19:09

brios írta:Ha ott lett volna kedves képviselőasszony az önkormányzati megemlékezésen, még élőben is hallhatta volna a Kossuth-os gyermekek előadásában! Felemelő volt...

2001. októberében nyilvánították nemzeti gyásznappá ezt a napot. És igen, illő lenne, hogy a nemzeti gyász napja munkaszüneti nap legyen.
Örülök, hogy legalább a kerületi gyerekek és nyugdíjasok részt tudtak venni az ünnepségeken, amelyek több helyszínen zajlottak a délelőtti órákban.

Mindenesetre büszke vagyok arra, hogy az akkori Rákospalota városában elődeink, nagyszüleink ilyen sok utcát neveztek el a vértanúkról, és ezt még azokban az átkos években sem sikerült megszüntetni, pedig hej de nagyon szerette volna sok mai, mellét döngető megemlékező!
Felléptek azokban az években minden szabadságharc-megemlékezés ellen, amelyek március idusán és az ilyen őszi napokon is elő-előfordultak, ma pedig már félelem nélkül gyújthatunk egy-egy mécsest a vértanúk emlékére, úgy mint eddig is, minden évben mióta felnőtté váltunk.
Dr. Novák Ágnes

HozzászólásSzerző: brios » 2008 okt. 06 19:35

Dr. Novák Ágnes írta:

Mindenesetre büszke vagyok arra, hogy az akkori Rákospalota városában elődeink, nagyszüleink ilyen sok utcát neveztek el a vértanúkról, és ezt még azokban az átkos években sem sikerült megszüntetni, pedig hej de nagyon szerette volna sok mai, mellét döngető megemlékező!
Felléptek azokban az években minden szabadságharc-megemlékezés ellen, amelyek március idusán és az ilyen őszi napokon is elő-előfordultak, ma pedig már félelem nélkül gyújthatunk egy-egy mécsest a vértanúk emlékére, úgy mint eddig is, minden évben mióta felnőtté váltunk.

Én is mérhetetlenül büszke vagyok Őnre, hogy még a nemzeti gyász és megemlékezés pillanatát is megragadja az ellentétek és a gyűlöletkeltés szítására! Valóban ez illik egy megválasztott képviselőhöz. Próbálja egy kissé visszafogni magát, legalább ilyenkor. Előre is köszönjük.
Baráti üdvözlettel: brios
az élet szép... de néked magyarázzam?
brios

HozzászólásSzerző: Dr. Novák Ágnes » 2008 okt. 06 23:54

Briós nevű hozzászóló figyelmébe ajánlom:
Nem várok öntől lehetetlent, nem várom el, hogy megértse azon lengyel kisnemesek helyzetét akik a történelmi Magyarország területén túlélték 1849 október hatodikát. Nem várom el, hogy megértse mit érezhettek ők, amikor a magyar családok befogadták egy csoportjukat, esetenként bújtatták is őket, majd otthonra találtak ebben a hazában. Nem várom el, hogy emlékezzen arra, milyen üldöztetéseknek voltak kitéve a német fasiszta megszállás alatt egyes honfitársaink, például azok is akiknek még lengyel nevük megmaradt. Nem várom el, hogy emlékezzen arra, milyen üldöztetésben volt részük a kommunizmus évei alatt, majd a gulyás szocializmusban megalázó "vicceket" terjesztettek róluk, és milyen jó érzés lehet nekik is végre szabadon mécsest gyújtani immár lassan 20 éve. Nem várom el hogy megértse milyen büszke lehet valaki pl. arra, hogy Bem utca is van a régi Rákospalotai városrészben.
Azt sem várom el, hogy aki még emlékszik erre, és az emlékezetében talán már megnyugvással vegyes öröme is telik, azt ne oktassa ki, - pedig az emlékezet megőrzése az egyik legfontosabb dolog - így azt sem várom el, hogy bocsánatot kérjen mindazoktól akiket megsértett ezen a nehéz emlékekkel teli estén.

Nekem a történelem, benne családjaink története kerek, volt benne dicsőség és félelem egyaránt. Nemhiába hívták vészkorszaknak azokat az időket, melyek megismétlődtek a történelemben időről időre. Erre nem lenne szabad emlékezni? A XIX. század vészkorszakára és a XX. század vészkorszakaira, hiszen összefügg mind!?
És az időről időre felcsillanó reményre is emlékezni kell, hátha nem volt hiába az üldöztetés, és megtiport reménység. De ennek megértését sem várom el. Főleg azoktól nem, akik mindent csak aznap értenek, hiszen szegények csak percemberek. Ők tényleg nem érthetik.
Elég ha mások tudják, él az emlékezet, és még a gyász estéjén is él a remény. Mert a gyász mindíg erről is szól, hogy elmúlás és remény együtt kell éljen bennünk.
Dr. Novák Ágnes

Re: Október 6. EMLÉKEZZÜNK

HozzászólásSzerző: Hajdu LÁSZLÓ » 2011 feb. 22 19:45

Hagyományaink:

Az október 6. megemlékezéseken valóban a helyi képviselők közül csak kevesen vettek részt, de beszélni, a honlapon hozzászólni, az megy!!
Érzemi azonosulás kell. Most a kétharmad már elmegy, bár lehet, hogy csak fecsegni szeretnek a hősökről.
"Az igazságot gyakran kell emlegetni, mert a hazugságot is állandóan ismételgetik" Goethe
Hajdu LÁSZLÓ

HozzászólásSzerző: nico » 2011 okt. 12 20:03

HPIM2967.JPG
Ők emlékeztek!

Ők is emlékeztek!
http://www.szoborlap.hu/16152_torok_ign ... _2011.html
nico

HozzászólásSzerző: Hajdu LÁSZLÓ » 2011 nov. 12 17:27

nico írta:
HPIM2967.JPG

Ők is emlékeztek!
http://www.szoborlap.hu/16152_torok_ign ... _2011.html

A HÁZIFOTÓS MEGVÉDI A BECSŰLETET....

http://www.hajdu15.hu
"Az igazságot gyakran kell emlegetni, mert a hazugságot is állandóan ismételgetik" Goethe
Hajdu LÁSZLÓ

Vissza: Kultúra