Retró

Kerületünk kulturális életével kapcsolatos témákat várunk ebbe a fórumba

Retró

HozzászólásSzerző: Novak Agnes » 2006 márc. 15 20:04

Divat a retro és a nosztalgia-est

küzdelmeink, hogy legyen március 15. is nemzeti ünnep;
írta valaki itt a honlapon.
Úgy látszik az emlékezet megszépíti múltat (vagy szelektál, vagy félrevezették a résztvevőt). Azokon a nagy futásos március 15.-éken (1972-1973, amikor százasával vitték a fiatalokat hónapokra Baracskára, majd később a nyolcvanas években amikor csak gumibotoztak) nem azért vonultak fel és tüntettek a résztvevők, hogy ünnep legyen március 15. Mert az akkor is az volt, iskolaszüneti nap, bár nem munkaszüneti nap. Államilag szervezett Forradalmi Ifjúsági Napok egyik napja, (FIN: március 15 mert nem tudták kiiktatni, azonban rászervezték: március 21.-ét a trianoni jogfosztás ünneplésére, április 4.-ét a megszállás ünneplésére ) és olyan ünnep volt, hogy attól kódultunk...(Pl. 1972-ben a belvárosi elitgimikben már félhivatalosan szervezték a március 21.-i ellentüntetésre a diákokat a prol.internac. jegyében a nacionalista március 15.-e ellen, és aki nem akart elmenni a töri érettségin bajba is került.)
Akiket azokban az években begyűjtöttek, vertek, lökdöstek, azok a 12 pont elszavalása miatt kerültek bajba. Mert azokban az években is az volt a cél, hogy a 12 pont teljesüljön. Azért a 12 pontért pedig ma is tenni kell még. Nem mindenki gondolja úgy: "a lánc könnyű, ha kell fényes, és ha kell, még méz is van rajta."
http://www.oszk.hu/hun/kiallit/virtuali ... ont_hu.htm
1. mert nincs sajtószabadság
2. mert felelőtlen minisztériumok vannak
4. nincs törvény előtti egyenlőség
5. nincs nemzeti őrsereg
6. nem közös a teherviselés
8. nincs képviseleti egyenlőség
10. a magyar katonákat külföldre viszik
12. az erdélyi úniót pedig még szavakban sem szabad kimondani

Ma hasonlókat lehetett látni. mint 18 évvel ezelőtt: korszerű fekete ruhás kommandósok lökdösték szét a megjelenteket, nemhiába nagy divat a retró...
(Kimirszen is megirigyelné az 54 m-es portrét: http://index.hu/politika/belfold/2006/v ... 0314gyfkk/).
Ilyen a nemzetközi internaci retro.
Novak Agnes

címer

HozzászólásSzerző: xAttilax » 2007 ápr. 27 11:38

hello! Engem a kerület címerének kialakulása és jelentése érdekelne, ha valaki adna bővebb információt azt +köszöném.
xAttilax

Nem sok.

HozzászólásSzerző: nico » 2007 ápr. 27 14:25

http://www.bpxv.hu/rendeletek/311999.doc
31/1999.(XI.1) rendelet az Önkormányzat jelképei, valamint a Rákospalota-Pestújhely-Újpalota név használatáról (egységes szerkezetben a 15/2000.(IV.3.), 8/2001.(IV.2.), 31/2003.(IX.26.), 13/2004.(IV.14.), 48/2004.(XII.22.), 17/2005.(V.30.) rendelettel)

http://www.heraldika.hu/cimer.php?azon= ... e=jelkepek

http://www.bpxv.hu/index.php

Lehet, hogy ismered. Akkor elnézést.
Tisztelettel: Fórumtársad.
nico

HozzászólásSzerző: Vargosz » 2007 ápr. 27 22:47

Tisztelt nico!

Ha jól gondolom a következő linkeket szerette volna ide beilleszteni:
Kerületünk jelképei
Budapest XV. kerület (megjegyzem ez elég hiányos és kicsit sértő a Pestújhelyieknek és az Újpalotaiaknak)

Tisztelettel,
Varga Gábor
Vargosz

Re: címer

HozzászólásSzerző: nico » 2007 ápr. 28 09:17

Tisztelt Varga Úr!

Én attól tartok, igentisztelt Fórumtársunk igazán az idézett tartalma iránt érdeklődik. Eldöntését én, rábízom. (Ki, kik, mikor, miért, a szín, miért két csoroszlya? stb.)

xAttilax írta:hello! Engem a kerület címerének kialakulása és jelentése érdekelne, ha valaki adna bővebb információt azt +köszöném.

Gondoltam, segítek, ha nekem segít valaki, akkor az igen jó nekem is alapon.
Ui:
Bocsánat, nem ellenőriztem le. Most vettem észre, hogy a "képek" nem nyílnak meg.

XAttilax,Vargosz, elnézést!
nico

Re: címer

HozzászólásSzerző: Novak Agnes » 2007 ápr. 28 09:47

nico írta:Gondoltam, segítek, ha nekem segít valaki, akkor az igen jó nekem is alapon.

Kedves Nico!
Én a 31/2000 rendeletet keresem (építési előírások stb a kerületben).
Ebben tudnál nekem segíteni?
Előre is köszönettel:
Novák Ágnes
Novak Agnes

A keresés eredménytelen.

HozzászólásSzerző: nico » 2007 ápr. 28 11:50

Kedves Ágnes!

A 77. niconemecsekként kevéske tudásom, de maximális igyekezetem ellenére sem tudom a Te kedves kérésed teljesíteni.
A rendeletek adattár szerint voltak évek amikor nem készültek rendeletek,
vagy nem méltóak e "modern" honlapra,
vagy még nem volt idő a tárolóba felrakni,
vagy titkosak,
vagy nem publikusak,
vagy miért nem 1999-es rendeletet keresel, az van,
vagy miért nem 2001-est, mert az is hiányzik.
vagy miért nem más törvényt keresel, mert előfordul, hogy azok is hiányoznak.

Megigérem, hogy megkérem az Admin urat, hogy ha teheti, az én kérésemre tegye elérhetővé.
Megigérem azt is, ha május 3.-ig ez nem sikerül, az elektronikus "fórumon" megkérdezem a polgármester urat tud-e segíteni.
Remélhetőleg nem a hivatalára bízza a dolgot, mert akkor gyors dologra nem számíthatunk, mert az áprilisi fórumán azt igérte, hogy a "jövőhéten" fognak munkatársai kérdésemre válaszolni. Azt nem írta, hogy az a jövőhét hányadik az évben. A hivatal válasza késik. Három jövőhét meg eltelt.

Ágnes nem adom fel, aki kéri, niconemecsekként is segítek.

Kézcsókom.
nico

HozzászólásSzerző: Vargosz » 2007 ápr. 30 11:05

Vargosz írta:Budapest XV. kerület (megjegyzem ez elég hiányos és kicsit sértő a Pestújhelyieknek és az Újpalotaiaknak)

Tisztelt nico!

Bocsánat, de nem értem :D
Lehet, hogy elbeszélünk egymás mellett!
Az idézet megjegyzésem arra irányult, hogy a címert csak rákospalotához köti az oldal és kihagyta Pestújhelyet és Újpalotrát :(

Varga Gábor
Vargosz

HozzászólásSzerző: nico » 2007 ápr. 30 17:24

Tisztelt Varga Úr!

Nem tartom sértőnek, hogy a XV.kerületnek csak egy hivatalos címere van.
Fórumtársunk e címer kialakulása felől érdeklődik, az én értelmezésem szerint. Sajna, igazi válasz erre nincs.

Az igazat megvalva, én a mai eszemmel a két szimetrikusan elhelyezkedő ekevasat csoroszlyának nézem ami nem ugyanaz. A középen álló növényt én kalásznak néztem és nem kukoricának.
"Címerkép: kukorica, ekevas, csoroszlya"
Majd máshol:
"ekevas cool gray 6C 0,0,0,31 181,176,173
búzakalász yellowC 0,0,100,0 245,230,23 "

Látom, nemcsak az én gondom. Istenem, tévedni emberi dolog. Ez meg rendesen XV. kerületi ízű.

A színekkel a lombokkal elboldogulok. De honnan a zászló szinei? Hogy néz ki a polgármesteri lánc? Legfőkép hogyan alakult ki a címer? Mikor? Ki tervezte? Ki módosította? Miért?
Most már kezd érdekelni.
Egyébként kb egy órával az érdeklődő előtt ott lapozgattam. Véletlen.

Újpalota határában a "fogadó , köszöntő" táblát "meggyalázva valaki már kialakította a kerületrészre jellemző címerváltozatot. Valahol itt a fórumon mintha látható lenne az erről szóló csatolmány. Ha rajtam múlna, már tettem volna valamit a "jelkép" eredeti arculatának visszaállításáért.

A fentiek leírásakor gondolatban a szemébe néztem, nehogy mellébeszélésnek tűnjön hozzászólásom.

Remélem, most semmi bántót, belerúgót, rámászót nem írtam és kérem Varga Úr, nem is gondoltam.

A címer kialakulásának története tényleg érdekel. Kérem Önt és mindenkit, ha tud ebben segítseni, előre megköszönöm.
nico

HozzászólásSzerző: fazekas » 2007 ápr. 30 20:29

A címer egyszer csak megszűletett. Előzménye annyi, hogy egy reggel arra ébredtünk, hogí a Kolozsvár és Körvasút sor srkán egy tábla büszkén hírdette, hogy ahóvá most belépünk az "TERMELŐSZÖVETKEZETI KERÜLET". Addig se kerületi zászló se kerületi címer nem volt a köztudatba. Ha lett volna biztosan tudnék róla, hiszen több mint 72 éve élek a kerületbe, igaz, hogy ez nem jelent semmit. Történtek már az életbe visszamutogatások. :roll: :idea:
fazekas

HozzászólásSzerző: Vargosz » 2007 ápr. 30 21:13

Tisztelt nico!

Teljesen félreértett! Nem gondoltam semmi bántót... a megjegyzésében, csak tényleg nem értettem! :(

A címer kialakulásával, a benne szereplő motívumokkal kapcsolatban ismét a kerületi múzeumot tudom ajánlani.

Tisztelettel,
Varga Gábor
Vargosz

HozzászólásSzerző: nico » 2007 ápr. 30 21:22

Tisztelt Varga Úr!

Köszönöm tanácsát. Kérem, ne gondoljon rosszra, nincs bennem tüske.
A fórumon a májfunkcióm néha valóban működik.
nico

HozzászólásSzerző: Vargosz » 2007 máj. 03 22:39

Tisztelt fazekas és nico!

"A címer csak megszületett" 1923-ban (84éve), azaz miután a belügyminiszter engedélyezte, hogy Rákospalota város legyen és lett is :wink:
Tudomásom szerint a címer lényegében nem módosult, de sajnos kevés írásos anyagról tudunk ebben a témában.

Tisztelettel,
Varga Gábor

ui.: Tényleg nincs valakinek diploma előtt álló ismerőse, tudok egy remek kutatási témát :D
Vargosz

HozzászólásSzerző: fazekas » 2007 máj. 04 12:14

Tisztelt Varga Gábor Úr!

Én a xv. kerület címeréről beszéltem, mert hát az nem csak Rákospalota.
Ezek szerint el felejtettek az egyesítéskor ez ügyben cselekedni.

Tisztelettel: Fazekas László
fazekas

A "titok" nyitja.

HozzászólásSzerző: nico » 2007 máj. 04 17:13

Már csak pár lépés.

" Dr. Széll Sándor: Városaink neve, címere és lobogója (1941) as "Rákospalota, Pest-Pilis-Solt-Kiskun Co."
nico

Következő

Vissza: Kultúra