örökségnapok

Kerületünk kulturális életével kapcsolatos témákat várunk ebbe a fórumba

HozzászólásSzerző: nico » 2007 nov. 18 17:41

Caput S. Elisabethae" felirattal Brüsszelben, a fenséges Szent Mihály és Gudula székesegyház kincstárában őrzik a 800 éve született Árpád-házi Szent Erzsébet állítólagos koponyáját, egy hozzáillő 17. századi ereklyetartóban.
Csatolmányok
erzsebet.jpg
Európában a legismertebb magyar nő!
(35.96 KiB) 251 alkalommal.
Tisztelettel: Fórumtársad.
nico

HozzászólásSzerző: Novak Agnes » 2007 dec. 11 09:26

testületi ülés után II. 2007. december 7. [péntek] Szabó Juli A sajtótájékoztató utolsó mondataiban írta:Sajnos, a személyeskedésig fajuló vitából az is kiderült, hogy sok képviselő nem jár kulturális rendezvényekre, így nem is tudja, hogy milyen gazdag kulturális értékekkel rendelkezik a kerület. Ennek tipikus példája volt a nemrégiben lezárult ANNO 2007. évi rendezvénysorozat, melynek során olyan helytörténeti érték is előtérbe került, mint a MÁV-telep centenáriuma.

Fenti idézet a Polgármester úr szájából alapos kritikát jelez a testület felé. Egy pillanatig sem gondolnám, hogy a kritizált személyek között van az a 10 fő, akinek a kulturális érdeklődését, személyes kiállását a testületben jól ismerem.
De:
Sajnálom, hogy elfelejtette kiemelni a MÁV telepi református templom gyülekezeti termében október 23-december 7 között nyitvatartó 100 éves a MÁV telep kiállítást. Itt számos eredeti(!) dokumentumot, rajzokat, terveket, kiviteli tervekhez készült elszámolásokat mutattunk be, és amelyben a MÁV-telep történetét tágabb munkáskolónia-történetbe ágyazva ismertettük Cadburytől New Lanarkig. A tudósításban ez nem szerepelt. Bizonyára véletlenül maradt le, ezért ezt most megtettem helyette.

(Megjegyezném, hogy a rendezvényekre nem csupán "járni" kellene, hanem a kultúra befogadása lenne a "jár"-ás lényege. Segítségül annak aki, leszólta képviselőtársait kulturálatlanság okán: a www.mkogy.hu honlapján évek óta ez az önéletrajzi részlet díszeleg a végzettségek között mint ahol diplomát kapott:
www.mkogy.hu írta:közgazdász Europen Bisnes Scool 1995
3 szó három hiba: Ideje lenne kijavítani. A kulturáltsághoz szerintem az is hozzátartozik - és fontosabb még annál is, mint másokat leszólni kulturáltságból -, hogy valaki a diplomát adó intézményének a nevét helyesen írja, ha már megtisztelték vele. Vagy nem?)

Ennek fényében csak sajnálni tudom, hogy a képviselő testület a "kultúrához való hozzáállása" miatt ilyen fejmosást kapott a polgármestertől.
Novák Ágnes
(Jöhet a kartácstűz szirénkétől és pajtásaitól.)
Novak Agnes

HozzászólásSzerző: Báthory Erzsi » 2007 dec. 11 12:46

Bár ez már új téma lehetne, de idekívánkozik: most tárgyalja majd a testület az esélyegyenlőségi koncepciót (hosszabb a neve, de nem idézem szó szerint, a lényeg benne van). Ha ilyen szöveg elhangzik "sok képviselő" felé a közpénzen fenntartott honlapon a polgármester úr szájába adva (MEGJEGYZÉS MELLESLEG: a "személyeskedésig fajuló" vitát illetően jó lenne, ha a videó mindent rögzítene!... és letölthető lenne!...), vajon hol reflektálhat rá az, akinek más véleménye van? a sajtótájékoztatót a "győztes párt győztes frakciója" tartja mindig hivatalosan, övéké a honlap is, a VH is, a KTV is (ahonnan nem lehet letölteni a testületi üléseket, a médiavállalkozó szerint: "ahol nincs feltöltés, nincs letöltés sem"), ők ellenőrzik a gyakorlatilag általuk vezetett Palota Holdingot...
MIRŐL BESZÉLGETÜNK ESÉLYEGYENLŐSÉG CÍMÉN?! legfeljebb a jus murmurandi-ról, nem?
Báthory Erzsi

HozzászólásSzerző: Admin » 2007 dec. 11 12:59

Tisztelt Báthory Erzsi!

Mire gondolt, amikor azt írta, hogy "övéké a honlap is"?

Admin
Admin
Fórum Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: Báthory Erzsi » 2007 dec. 11 14:00

A Fórumra természetesen bárki írhat és jórészt bármiről (lásd csupaszeméket, igaz, nem örökké, szerencsére, de azért jó sokáig!..., s végül is itt kritikát is megfogalmazhat a más-véleményen-lévő állampolgár, amit más állampolgárok is elolvashatnak, mert nyilvános - kivéve persze azokat, akik nem tudják megvenni/megtanulni/használni az internetet, de ők általában is szinte mindenből kimaradnak, lásd "esélyegyenlőség"!...), de azért meglehetősen szelektáltan ír(hat?)nak az újságírók-tudósítók a kerületben történő eseményekről. Pl. sem az '56 a lyukas emlékezet című, sem a már Novák Ágnes által említett MÁV-telepi kiállításról nem írtak egyetlen szót sem érdekes módon, és kizárt, hogy azért, mert nem érdekelte volna őket (nem tudom ugyan, hányan vannak még Szabó Julin kívül, akit nagyon tisztelek és sokra tartok - amivel, remélem, nem ártok most neki!). Az persze kérdés számomra, hogy hogy zajlik az irányítás: kézivezérlés van-e vagy elég a belső cenzúra, amit megszokhatott az, aki már a pártállami időkben is felnőtt volt. Persze, tudom, "tetszettek volna forradalmat csinálni"...
na de mindez túl messze vezet. Amiért az Admin által rákérdezésre érdemesült megjegyzésem idekerült: őszinte kiváncsisággal várom válaszát, hol lehet/lehetne megválaszolni polgármester úr Szabó Juli által idézett, "sok képviselőt" megbélyegző mondatát úgy, hogy hasonló módon nyilvánosságot kapjon? A Ha itt lakik, nem mindegy, hol lakik című Nyírpalota Társaság (Segítsd az Iskoládat KhE, ÚBK...) kiadványt polgármester úr oldalakon "kivesézte" mint "brossúrát" itt a honlapon, még az sem történt meg, hogy legalább leközölték volna, mit bírál. Öntől biztosan nem kartácstűz jön erre, de tényleg kiváncsian várom, milyen választ fog adni, amit persze előre is köszönök! (tanulunk Nico-tól)
Báthory Erzsi

HozzászólásSzerző: Admin » 2007 dec. 12 01:56

Tisztelt Báthory Erzsi!

Báthory Erzsi írta:Pl. sem az '56 a lyukas emlékezet című, sem a már Novák Ágnes által említett MÁV-telepi kiállításról nem írtak egyetlen szót sem érdekes módon, és kizárt, hogy azért, mert nem érdekelte volna őket (nem tudom ugyan, hányan vannak még Szabó Julin kívül, akit nagyon tisztelek és sokra tartok - amivel, remélem, nem ártok most neki!)

Szabó Juli az egyetlen és nagyon örülök, hogy Ön is nagyra értékeli Őt. El nem tudom képzelni róla, hogy valamilyen "felsőbb utasítás" miatt nem tudosított az említett rendezvényekről, így azt feltételezem, hogy:
- nem értesült a rendezvényekről, vagy
- egyéb elfoglaltság miatt nem tudott részt venni rajtuk, vagy
- még nem készült el a rendezvényekről szóló cikk

Báthory Erzsi írta:Az persze kérdés számomra, hogy hogy zajlik az irányítás: kézivezérlés van-e vagy elég a belső cenzúra

Őszintén írom Önnek, én eddig egyikkel sem találkoztam.

Báthory Erzsi írta:őszinte kiváncsisággal várom válaszát, hol lehet/lehetne megválaszolni polgármester úr Szabó Juli által idézett, "sok képviselőt" megbélyegző mondatát úgy, hogy hasonló módon nyilvánosságot kapjon?

Nem szoktam részt venni a testületi üléseken, így igazán nem tudom pontosan miről folyt a vita, de gondolom a testületi ülésen reflektáltak Polgármester Úr kijelentésére a magukat érintettnek vélő képviselők, a testületi ülések pedig a kábeltv-n keresztül úgy gondolom sokkal több kerületi lakoshoz jutnak el, mint a honlapunk.
Természetesen fórumunk is lehetőséget biztosít Önnek és bárki másnak a véleménynyilvánításra.

Admin
Admin
Fórum Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: Admin » 2007 dec. 12 09:52

Báthory Erzsi írta:Pl. sem az '56 a lyukas emlékezet című, sem a már Novák Ágnes által említett MÁV-telepi kiállításról nem írtak egyetlen szót sem érdekes módon

Az Ön által hiányolt cikk 2007.11.24-én jelent meg a honlapon (fotók sajnos még nincsennek fent): http://www.bpxv.hu/index.php?page=kerulet&id=2460

Admin
Admin
Fórum Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: Báthory Erzsi » 2007 dec. 12 10:43

Köszönöm a figyelmeztetést, sajnálom, hogy ez a cikk elkerülte a figyelmemet, pedig szinte minden nap megnézem a kerületi honlapot, hogy mi újság.
Felvetéseim sokaságából egyre így választ kaptam, köszönöm. A többiről párbeszéd kellene, ahol egyenrangú felek beszélgethetnének közös dolgaikról. A társadalomtudósok szerint egy-egy hosszú diktatórikus korszak után generációk kellenek, míg változik a szemléletmód, a beidegzettség. Hát még itt tartunk.
Báthory Erzsi

HozzászólásSzerző: Admin » 2007 dec. 12 10:49

Az éjjel írt üzenetemben úgy gondolom választ adtam a többi kérdésére is.

Admin
Admin
Fórum Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: Novak Agnes » 2007 dec. 12 14:41

Admin írta:Nem szoktam részt venni a testületi üléseken, így igazán nem tudom pontosan miről folyt a vita, de gondolom a testületi ülésen reflektáltak Polgármester Úr kijelentésére a magukat érintettnek vélő képviselők, a testületi ülések pedig a kábeltv-n keresztül úgy gondolom sokkal több kerületi lakoshoz jutnak el, mint a honlapunk.
Admin

Igen reflektálni lehetne ezekre a tirádákra a kultáratlanságról, ha a polgármester úr nem az összefoglalóban hozná fel ezeket, ami után már szót nem kaphat senki. Így nincs arra lehetőség, hogy ezekre a sületlenségekre is válaszoljanak a képviselők. Mellesleg én nem vettem magamra, hiszen tudom, hogy kik a kulturálatlanok.

Azt nem tudom hogy a ktv-ben mi nézhető, mert a ktv alig működik, a kerület nagy részében nem nézhető, letölthető anyaga pedig több mint egy éve nincs. A testületi ülés jegyzőkönyvéből kimaradnak azok a magvas hozzászólási részletek, melyeket egyes - kulturálatlansággal nem vádolt - képviselők megengednek maguknak: pl. pofa be és hasonló kulturált hozzászólási részletek.

Arra kíváncsi vagyok, hogy a testületi ülés jegyzőkönyvébe bekerül-e ez a magvas eszmefuttatás a más kulturálatlanságáról. (.... maga szemében viszont a gerendát sem...)
A véleménynyilvánítás szabad természetesen a polgármester számára is, azonban szembe kell néznie azzal is, hogy másnak is van véleménye. Pl. jelen esetben arról, hogy milyen diplomát kaphatott, ha még az intézménye nevét sem adta meg helyesen...
Ez milyen intézmény: Europen Bisnes Scool ?
Novak Agnes

HozzászólásSzerző: Báthory Erzsi » 2007 dec. 12 14:59

A pontatlanságra nincs bocsánat: (valóban udvarias hangú!) telefont kaptam Tóth Imre frakcióvezető úrtól, miszerint a sajtótájékoztatókat nem a frakció tartja jó ideje, tehát javítok: a kerületvezetés tartja :roll: , máskor igyekszem pontosabb lenni. De mint ahogy e fenti korrekció is adhat okot némi finom mosolyra, úgy az is, hogy Admin éjjeli üzenetében válaszolt a felvetéseimre. Köszönöm, hogy éjjel is ezzel foglalkozott (megjegyzem, hogy a belső cenzúrát az ember nem szokta tudatosítani, azzal él - s ezért nem csak ő felelős!), de úgye tudjuk - s mintha már egyre többen az országban -, hogy ahol többségben vannak azok, akik régen kizárólagosak voltak, mintha szeretnék ott folytatni, ahol abba sem hagyták (volna). Egy európai demokráciában elképzelhetetlen, hogy a többségben lévő párt folyton kioktassa, fenyegesse, letolja stb a kisebbségben lévőt akár a parlamentben, akár helyi szinten, csak azért mert más véleményen van a közös ügyekről. Szóval - a sok szöveg helyett - erről lehetne párbeszédet folytatni, ha mindenkiben meglenne a készség arra. Talán a közös ügyek is jobban haladnának előre. Van, amit a kisebbségben lévő között ülő szakemberek jobban tudnak, ezt el kell tudni viselni, sőt érdemesebb hasznosítani a köz érdekében, azt hiszem. A Fórumnak ez is lehetne a feladata, de azért felhívnám Admin figyelmét, hogy a közpénzből fenntartott honlapon nem biztos, hogy csak a fórum-rovatban kellene helyet biztosítani a MÁS vélemény megnyilvánulásához egy valódi demokráciában (de hát ettől még messze vagyunk!)... (és így tovább)
Báthory Erzsi

HozzászólásSzerző: Vargosz » 2007 dec. 13 13:59

Tisztelt Olvasók!

Most az önkormányzat által "közpénzből" fenntartott nyilvános internetes fórum oldalát olvassa!
Nem összetévesztendő a www.bpxv.hu-val, a kerület hivatalos honlapjával! Ezt azért tartottam fontosnak, mert az elsőt Önök szerkesztik, a másikat hárman (Garay Péter, Szabó Juli és jómagam). Tudatlanságból vagy szándékosan néhányan megpróbálják a kettőt összemosni, pedig alpvető különbség az, hogy a fórum egy lehetőség arra, hogy a helyi témákkal foglalkozó emberek nyilvánosan kifejthessék a véleményüket. Ennek üzemeltetése ilyen formában nem kötelessége a Hivatalnak , ez egy gesztus Önök irányába. Ezzel ki így, ki úgy élhet az elképzeléseinek, stílusának, a kultúráltságának, eszének megfelelően. Egyetlen feltétele ennek a fórumszabályzat elfogadása és betartása. Tehát nem felsőbb utasítások, ideológiák, politikai hovatartozás... szerinti cenzúra működik! Aki ezt állítja, azt személy szerint csak sajnálni tudom, mert rosszindulatú vagy beteg.

A www.bpxv.hu, (valamint a "kerületi helységnevek" domainjai, kivétel a www.rakospalota.hu melyet üzleti és ideológiai okokból lenyúltak) honlapot az Önkormányzat üzemelteti, azzal a céllal, hogy mindenki számára megfelelő tájékoztatást nyújtson a kerületről, a kerületben történtekről, és különösen, hogy "a kor elvárásainak megfelelően" minél hatékonyabbá tegye az ügyintézést. Ehhez szinte minden segítséget megkapunk a Polgármesteri Hivataltól és az Önkormányzattól.

Végül a topikban említett önkormányzati internetes híroldal.

Nem kívánok reagálni Erzsi néni személyes sértettségéből, fusztrált állapotából adódó megjegyzéseire, inkább leírok egy-két tény.
-portálunk a legtöbb hírt közlő kerületi médium, havi 40-70 cikkel, felhívással, valamint magán célra engedély nélkül felhasználható havi többszáz, nagy felbontású képpel, letölthető dokumentumokkal.
-nem válogatunk ideológia, pártállás... szerint az ismertetett programok között. Ha valamire nem megyünk el, annak az idő- vagy az információhiány az oka. "Politikai műsor" közlése nem feladatunk. Ezért személy szerint már lekommunistáztak, hazugnak neveztek, de nem bántom az illetőt, mert nem rám volt mérges, hanem másra, esetleg fáradt volt.
Ezen állításokat alátámasztva az előző hozzászólásokban említett cikkekhez és személyekhez kötődő tények. Ha László Tamás kiállítást nyit meg, vagy csak jelen van valahol, netán előadást tart mi ott vagyunk, közöljük, sőt ha megkapjuk, az előadásának anyagát is nyilvánossá tesszük. Persze, amig nem engednek be minket valahova, vagy amíg nem hívnak addig nem megyünk (lsd '56-os kiállítás vagy az említett MÁV telepi. És mint látni, Novák Ágnest is szeretjük. Sorolhatnám továbbá a Nyírpalota Társaság programjairól adott beszámolóinkat, vagy más politikai pártok, pártagok által rendezett nem politikai eseményekről közölt híreinket. lsd. archívum
-Az is tény, hogy Hajdu László (nem mint párttag, hanem mint kerületünk polgármestere, helyi országgyűlési képviselője) a legtöbb rendezvényen ott van, sok esetben még a más ideológiai nézeteket valló szervezésüeken is. Szerintem is így helyes, hogy ha már egy képviselő szavaz egy közpénz felhasználásáról (jelen esetben kultúra, sport, oktatás...) lelkiismereti kötelessége annak ellenörzése és (mint helyi lakos) esetleg élvezése is. És nincs egyedül, mert vannak képviselők, akik ezt szintén így gondolják, méginkább, ha még ezért a területért felelős bizottság tagjai is.

Tehát nem sorolom tovább, a lényeg benne van.
Néhány képviselő, pártszimpatizáns, nevét nem adó lakos politikai médiumot próbál csinálni a weblapunból, de ezt néha pusztán politikai megbízásból, néha szűklátásból, néha butaságból, néha szakmai hozzá nem értésből esetenként tényleg csak fáradtságból.
Remélem ezek után már többen látják, hogy ez badarság!

Varga Gábor
Vargosz

HozzászólásSzerző: Báthory Erzsi » 2007 dec. 13 23:49

Tisztelt Vargosz Úr! Örvendek, hogy szerény hozzászólásom arra késztette, hogy alapos és szakszerű ismertetést adjon a "közpénzből" (igaz, nem értem az idézőjelet, talán magánpénz is van benne? vagy csak vicc a közpénz szó?!) működtetett internetes webportál összetettségéről és abban elfoglalt helyükről. Ha másra nem, erre jó volt ez a kis diskurzus, mert nem hiszem, hogy mindenki számára világos volt, hogy mi mire való a "közpénzből". Most már fogjuk tudni. Pontos utalások történtek arra is, hogy pontosan hogyan és mikor jelentek meg cikkek azokról, akikről nem a demokráciákban szokásos módon, azaz a maguk természetességénél fogva szoktak megjelenni. De most meg ebből a megjegyzésemből lesz probléma, úgy hogy egyszerűbbnek látom azt leszögezni, hogy a párhuzamosok a végtelenben találkoznak (tudjuk, Karinthy Tanár úr kérem-éből is, ugye!). Meglehetősen reménytelennek látom a vitát akkor, ha én az elveket emlegetem s személyeskedés nélkül próbálok példákat hozni rá, míg Ön a személyeket látja, és beléjük lát olyasmit, ami méltó lehet az Ön haragjára, sőt a sértegetésekre is. Nem tudok arról, hogy személyeskedtem volna, vagy sértegettem volna bárkit is (sértődöttséggel, "fusztrálsággal", rosszindulattal, betegséggel stb), de mint a fentiek mutatják, ha a másik félnek igaza van, azt beismerem, sőt elnézést is kérek. Részemről megint feladom egy ideig a vitát, mert nincs kedvem így folytatni és kész. Arra viszont megkérném, hogy ne szólítson Erzsi néninek, mert egyrészt Önnek nem vagyok Erzsi néni, másrészt normális országokban egészségesen gondolkodó és vitatkozó emberek egyenrangú partnernek tekintik és eszerint szólítják egymást (ha nem tudják, hogy ezt hogy kell, akkor megkérdezik!), és ezt azért elvárnám Öntől is.
Egyébként nem olyan nagy tévedés, hogy ebben a Témában folytatjuk ezt a vitát, ez is mind ÖRÖKSÉG, amin most nyüglődünk.
Szóval praktikus lenne a fenti precíz ismertetését a kerületi webportálnak (fórumnak stb) a szubjektív felhangoktól mentes változatát előre bocsátani valahol a főoldalon.
Előre is köszönjük, mind, akik eddig ezt nem tudtuk, csak vakon éltünk a nyilvánosság ezen kis szeletkéjével. B.E.
Báthory Erzsi

HozzászólásSzerző: Vargosz » 2007 dec. 15 10:52

Tisztelt Báthory Erzsi asszony! (így jó?)

Báthory Erzsi írta 2007. december 12 13:59-kor írta:...azért felhívnám Admin figyelmét, hogy a közpénzből fenntartott honlapon...
vagyis az idézőjel, mint ahogy a nevében is benne van elsősorban idézetet jelöl ;-)

Báthory Erzsi írta írta:...normális országokban egészségesen gondolkodó és vitatkozó emberek egyenrangú partnernek tekintik és eszerint szólítják egymást...

Ez szépen hangzik, de sokan nem tudják, hogy évekig munkatársak voltunk a Toronyhírben, tegező viszonyban álltunk, majd mikor politikusi pályára lépett és én nem tartoztam bele az érdekszfárájába, nem voltam hajlandó kiszolgálni a politikáját, konfliktusba kerültünk. Ennek eredménye az lett, hogy megüzente, ne tegezzem és ha néha összefutottunk rendezvényen látványosan átnézett rajtam és nem köszönt. Én ezt tiszteletben tartom, habár nem gondolom ezt "normális országokban egészségesen gondolkodó" ember gesztusának. Elnézést, ha megbántottam az Erzsi néni megszólítással, a fórumban többen szólítják így, de készséggel eleget teszek kérésének és Én nem teszem többet.

Báthory Erzsi írta írta:Örvendek, hogy szerény hozzászólásom arra késztette

Elnézést, de a Novák Ágnes hoszzászólása késztetett.

Tisztelettel,
Varga Gábor
Vargosz

HozzászólásSzerző: Báthory Erzsi » 2007 dec. 15 11:43

Tisztelt Vargosz! Pontosítok: tagadhatatlan, hogy együtt dolgoztunk a Toronyhír nyomdai megjelenésének éveiben, de érthetetlen számomra, hogy a "politikusi pályafutástól" datálja a tegező viszony megszűntét. Egyszer már szóba jött ez a viszony-megromlás a fórumon is, azt hittem, akkor sikerült tisztázni. Újra leírom: amikor a Fórumban kezdtem irogatni, s egy ízben valamiben nem egyezett a véleményünk, olyan goromba és kezelhetetlen stílusban írt választ, hogy akkor meg is írtam, hogy vége az ismeretségnek. Senki emberfia nem tűrte volna el, már csak a korkülönbség és női mivoltomra tekintettel is. Nehezen állja meg most is, hogy szubjektív felhangokat ne tegyen az üzeneteibe. Még egy fontos: ha karrierista lennék/lettem volna, ebben a kerületben besorakoztam volna azokra a helyekre, ahol ezt biztosítják, egész életemben sokkal többre vihettem volna, mint ahogy most állok: lakótelepi lakásban élni, magánpénzből civil "hobbikat" fedezni és így tovább. Az pedig, hogy civil létemre (Báder Györggyel és Dr. Szimon Ildikóval együtt indított itt egy olyan párt, amelyikkel szimpatizálok, az a párt külön erénye és előnye. Az, hogy be is jutottam, sok minden másnak köszönhető, amiről azért nem akarok szólni, mert csak fejet tudok hajtani a sorsszerű tények előtt. Ennyi! Lehet, hogy egyszer még visszatérhetünk a régi viszonyhoz, de ahhoz Önnek kellene előbb változni. Például belátni, hogy kettőnk viszonyának megromlásában SEMMI MÓDON NEM JÁTSZIK SZEREPET SEM A POLITIKA, SEM A MÁS VILÁGNÉZET, SEM A HELYI KÖZÜGYEKBEN VALÓ ELTÉRŐ GONDOLKODÁS. Könnyű lenne ezt hinni, s akkor könnyű lenne tényleg utálni sokakat, köztük engem is, mint ahogy könnyű is ezek szerint. Ennyi.
Báthory Erzsi

ElőzőKövetkező

Vissza: Kultúra