örökségnapok

Kerületünk kulturális életével kapcsolatos témákat várunk ebbe a fórumba

örökségnapok

HozzászólásSzerző: Báthory Erzsi » 2005 szept. 17 15:36

Mélységes szomorúsággal néztem végig a most hétvégén (szept. 17-18.) rendezett Nemzeti Örökség Napok budapesti programját: majdnem minden kerületnek van mivel hozzájárulni a hétvége programjához, a XV. kerület azonban senkit nem akar semmivel idehívni. Komolyan nem lehetünk semmire sem büszkék a kerületünkben? Az Újpesti Helytörténeti Múzeum bezzeg hivogatja a látogatókat, a XVI. kerületben több műemlék megtekintését is javasolják... Nyilván nem versenyezhetünk a Várral, a Belvárossal, az Andrássy úttal és környékével, de a Sződliget utcai régi villasor még lepusztultságában is megkapó, a Régifóti út templomsora (ha nem nézünk a Penny Market és a benzinkút felé!) még elhanyagolt környezetével is méltóságteljesen emlékeztet a régi korra, ahol a különböző felekezetű helyi polgárok tiszteletben tartották egymás vallását és közben kellő öntudattal áldoztak a magukénak... A mi Helytörténeti Múzeumunk miért nem hív látogatókat?! VALÓBAN SEMMI SINCS, AMIRE ITT, MI - HELYI KULTURÁLIS ÖRÖKSÉGÜNKKEL - BÜSZKÉK LEHETNÉNK?!
Báthory Erzsi

Re: örökségnapok

HozzászólásSzerző: Topó » 2005 szept. 17 19:00

"VALÓBAN SEMMI SINCS, AMIRE ITT, MI - HELYI KULTURÁLIS ÖRÖKSÉGÜNKKEL - BÜSZKÉK LEHETNÉNK?!"

Dehogy nincs. Csak az ennek hírdetésére (is) alkalmazott illetékesek semmi másnak nem tartják kerületünket, mint munkahelynek, ahol azért nem kell megszakadni a munkában, viszont jól meglehet élni annak elherdálásából.
Topó

HozzászólásSzerző: alba » 2005 szept. 20 15:00

Báthory Erzsi írta:.VALÓBAN SEMMI SINCS, AMIRE ITT, MI - HELYI KULTURÁLIS ÖRÖKSÉGÜNKKEL - BÜSZKÉK LEHETNÉNK?!

Pestújhely is említésre méltó, a MÁV telep például nagyon szép! És itt is vannak igazán szép házak is. Most akár még a szovjet-kórház is megnézhető lehetne. Talán jövőre valamelyik kulturális intézménynek eszébe jut majd. Addig is gyűjtsünk címeket.
alba
alba

HozzászólásSzerző: Báthory Erzsi » 2005 szept. 20 21:08

Köszönöm a támogatásokat! Talán a legrégebbi és szépséges műemlékünket kellett volna legelőször említeni, a Kossuth utcai kis (neo)barokk templomocskát, aminek a helyén már a tatárjáráskor Istennek szentelt építmény állt... El sem kezdem sorolni, mi minden maradt ki. Novák Ágnesnek tudtommal van műemlék-listája, azt felhasználva és ki-ki segítségével kiegészítve mindenképpen készülnünk kellene, hogy jövőre résztvehessünk az Örökség Napokon a mi "háromarcú kerületünk" büszkeségeivel, amik között joggal ott van, természetesen a MÁV-telep is. Jó lenne, ha valakik úgy gondoznák a MÁV-telep történetét, mint a Wekerléét az az egyesület, amelyiknek anyagából a Toronyhír összeállította a Kávéház rovatában a Wekerle-telepről szóló cikket - konkrétan a Koós Károly tervezte Fő teret megidézve. SZÓVAL KÉSZÜLJÜNK EGYÜTT! MÉG EGYSZER KÖSZÖNÖM!
Báthory Erzsi

HozzászólásSzerző: Vargosz » 2005 szept. 26 00:07

Dehogy nincs. Csak az ennek hírdetésére (is) alkalmazott illetékesek semmi másnak nem tartják kerületünket, mint munkahelynek, ahol azért nem kell megszakadni a munkában, viszont jól meglehet élni annak elherdálásából.

Tisztelt Topó!

Személy szerint én is sajnálom, hogy a kerület nem vett részt az említett rendezvényen, de felhívnám a figyelmét valamire.
Azért, mert egy országos kultúrális programon nem képviseltette magát Rákospalota, Pestújhely vagy Újpalota, balga dolog a Hivatalt meghurcolni, sértegetni ismeretlen embereket. Számos olyan programot szervezünk az év során, ahol kerületünknek mind a régmúlt, mind a jelen kultúráját megismerheti.
Fontosnak tartjuk, hogy weblapunkon (ellenben más on-line helyi médiummal) ezekről előzetesen és utólag is tájékoztassuk az érdeklődőket.

Kérem figyelje programjainkat és szeretettel várjuk rendezvényeinkre,
Varga Gábor

ui: A felújított Kossuth utcai Szentháromság műemlék templomát ez év június 12-én megáldotta Dr. Erdő Péter bíboros, melynek helyreállítását a kerületi önkormányzat anyagilag is támogatta.
Vargosz

HozzászólásSzerző: alba » 2005 szept. 26 10:24

Vargosz írta:
Azért, mert egy országos kultúrális programon nem képviseltette magát Rákospalota, Pestújhely vagy Újpalota, balga dolog a Hivatalt meghurcolni, sértegetni ismeretlen embereket. Számos olyan programot szervezünk az év során, ahol kerületünknek mind a régmúlt, mind a jelen kultúráját megismerheti.
.

Azért az is sajnálható, hogy erre a témára a webmester válaszol. Vagy a kultúrának és a műemlékeknek nincs szakfelelőse a hivatalban? Sem az admin sem a webmester nem "felkent" arra, hogy a hivatal dolgairól érdemben írjon, hacsak nem kaptak "szóvivői" kinevezést is. Gondolom az eddigi hozzászólók sem az ő véleményüket várták? Bár mindenkinek a véleménye érdekes mint magánszemélynek, de a mundért nem nekik kell védeni. Gondolom én.
alba

HozzászólásSzerző: Topó » 2005 szept. 26 17:29

"...balga dolog a Hivatalt meghurcolni, sértegetni ismeretlen embereket."

Kedves Vargosz!
Mint ahogy tudja (tudod), Ők nekem nem éppen ismeretlenek, és nem csak a kábel TV-ből nem azok :wink: ! Azt meg nem hinném, hogy egyből sértegetésnek kell felfogni, ha valaki nincs megelégedve a munkájukkal, és ezt leírja.
Rólad tudom, hogy ott vagy minden kulturális rendezvényen, és nem csak a munkád végett, hanem mert lokálpatrióta is vagy. A Hivatal dolgozóinak nagy része viszont csak akkor kerül ilyen helyre, ha kötelezővé teszik, akkor is csak „átrohanóban” vannak, mert pont akkor, pont nekik valami sürgős, halaszthatatlan más valami dolguk van. Ezt persze nagyon sajnálják, de blablabla. Nem egy alkalommal, nem egytől hallottam ezt.

Csatlakozva Albához: valóban szomorú, hogy Te reagáltál erre a beírásomra. Ez azt a hitet erősíti meg bennem, hogy az illetékesebbek valóban csak munkahelynek nézik a kerületünket. Hiszen egy fél szóval sem próbálták cáfolni azt. A tettekről már ne is beszéljünk!

Baráti üdvözlettel: Szilvássi István
Topó

Márai est

HozzászólásSzerző: Novak Agnes » 2005 szept. 27 09:08

Nagyon jó volt a Márai est a Csokonaiban!
Megrázóan időszerű volt minden sora és annak tolmácsolása is. Bálint András nagyszerű volt.
Örülök hogy ott lehettem.
Novák Ágnes

(Lehet ennek nagyobb nyilvánpsságot adni valahogy? A mi részünkön nincs ktv, így abban nem láthatjuk sajnos.)
Novak Agnes

HozzászólásSzerző: Vargosz » 2005 szept. 27 09:12

Tisztelt Alba!

Én nem tudom, hogy miért gond, ha egy olyan hivatali dolgozó is(!) hozzászól ehhez a témához, aki 13 éve a kerület legtöbb kultúrális és egyéb rendezvényén részt vett és tárgyilagos választ ad egy felvetett kérdésre. Nem "szóvívői" szerepet vállaltam, pusztán mint a témában részben érintett, tettem a dolgom, válaszoltam.
Ezután is komolyan fogom venni, ha föltesz valaki egy kérdés, még akkor is ha ön költői kérdésé degradálja, esetleg csak provokál. (megjegyzem: szerintem a stílus is a kultúra része "lsd" PÜ is)
Megnyugtatom, az OMIS osztály illetékese, még a topik születése napján fölhívott, hogy most nem lesz net közelben, de válaszol, amint tud.

Tisztelt Topo!

Én is tudom, hogy te is mennyire lokálpatrióta vagy, talán ezért sajnálom, hogy mostanában csak fórumokon futunk össze és nem kiállításmegnyitókon, táncbemutatókon, szoboravatón... De remélem ennek is ismét eljön az ideje.
Te is tudod, hogy a polgármester és sok képviselő, köztisztviselő igen is tevékenyen részt vesz a kerületi közéletben, jelen van a rendezvényeken, több civil szervezetnek aktív tagjai. (elég csak a hírportálunkat olvasni:-) De ha úgy látod (látjátok), hogy valamelyik köztisztviselő, képviselő nem megfelelően látja el a munkáját, akkor csak őt "bátsad", mert akkor ő és nem én válaszolok majd:-).

Üdvözöllek,
Varga Gábor
Vargosz

HozzászólásSzerző: Novak Agnes » 2005 szept. 27 10:02

Vargosz írta:Tisztelt Topo!

Én is tudom, hogy te is mennyire lokálpatrióta vagy, talán ezért sajnálom, hogy mostanában csak fórumokon futunk össze és nem kiállításmegnyitókon, táncbemutatókon, szoboravatón... De remélem ennek is ismét eljön az ideje.
Üdvözöllek,
Varga Gábor

Nem tisztem Topot védeni, de azért vegyük számításba, hogy vargosznak hivatalból (mert ezzel van megbízva) IS részt kell vennie a kulturális eseményeken. Ugyanis ezért kapja fizetését. Persze tudjuk hogy munkaidőn is kívül is jelen van, és a honlapot is ügyeli. De mégis ez a dolga, az a feladata, ezért fizetik, hogy ott legyen és tájékoztasson, moderáljon stb. (Viszont szerintem sem kellene a tisztségviselők és alkalmazottak helyett válaszolni, az meg legyen az ő dolguk, nem szorulnak védelemre, felnőtt emberek.)
Topó és mások is pedig a szabad idejükben lokálpatrióták.
És ezért szemrehányást tenni nagyfokú aránytévesztés.
Novak Agnes

HozzászólásSzerző: Tóth Lajos a Csokonaiból » 2005 szept. 27 12:39

Kedves Báthori Erzsi! Tisztelt Ismert és Ismeretlen Lokálpatrióták!

Legelőször is elnézést kérek mindannyiuktól, de nem tartozom a könnyen leveletírók közé, nagyon ritkán választom a megszólalás e formáját..

A Fórum Örökség napi levelezését, mint annyi mást persze én is érdeklődéssel olvastam, olvasom.
Nem mulasztottam el felkérni munkatársamat Mojzes Ildikót a Rákospalotai Múzeum vezetőjét, hogy válaszoljon Önöknek az észrevételekre, bírálataikra. Ez máig sajnálattal látom valamiért késik, de megígérem válaszolni fog Ő is!

Bevallom az első néhány írás bár - őszintén szólva nem esett jól - örömmel töltött el, látván vannak városunkban még hál' Istennek néhányan akik a helyi kulturális emlékeinkre büszkék.. A későbbiekben azonban néhány olyan méltatlan bírálat is megjelent a felületen, melyre úgy érzem kötelességem válaszolni.

Munkatársaimmal az utóbbi két évtizedben szenvedélyes odaadással dolgozunk ( igen, mi közalkalmazottként, fizetésért) a városunk kultúrájáért, közösségeink, a civiltársadalom segítéséért, hogy talán hiteles magyarázatot tudok adni, miért nem próbálkoztunk ez alkalommal az országos programba bekapcsolódni.
A Rákospalotai Múzeum, mint remélem Önök is tudják, a rendszerváltás (1991) óta egy pestújhelyi volt óvoda épületben működik, kedd, csütörtök és szombati napokon 10-14 óráig, szerdán 14-16 óráig látogatható az állandó kiállításunk, természetesen ezeken a nyitvatrtási napokon kívül, a hét bármely más időpontjában, előzetes egyeztetéssel állunk rendelkezésére minden érdeklődő, vagy kutatni kívánó polgárnak és persze bármely időpontban várjuk az óvodás és iskolás csoportokat is.

Szomorúan kell, hogy tájékoztassam Önöket, hogy a spontán látogatók a legritkábban özönlik el a méltán jóhírű, a főrváros egyik legnagyobb helytörténeti gyűjteményét. Jó hír azonban, hogy az alkalmi kamarakiállításaink, egyre látogatottabbak, és az egynapos piknikkel egybekötött kerti kiállításaink alkalmanként már százakat mozgósítanak.

A Csokonai Művelődési Központ, mint remélem Önök is tudják, a kerület, mindhárom városrészében működő közösségi kulturális intézményeiben az év minden napján az autonóm közösségeink, aktívan tevékenykednek.

Remélem csak felindultsága indította az egyik tisztelt levelezőt, arra, hogy cca. pénzherdáló hivatásosként említ minket népművelőket, de ha korszerűbben fogalmazok, kultúraközvetítőket, művelődésszervezőket. Remélem sokan tudják, hogy nem szolgátunk rá.
Azt gondolom, - továbbra is elfogadva a felvetés jogosságát és a bírálatot, hogy egy olyan műemlékekben szerény városban, mint a miénk nem könnyű érdeklődésre számottartó ilyen típusú programot szervezni. Azonban összefogva a helyi közösségekkel, együttműködést vállaló, szervezésben résztvenni kívánó helyi polgárokkal, jövőre boldogan nyitjuk, az egyébként mindig nyitott intézményeinket és szervezünk egy mondjuk "városnéző sétát"... stb.

Nem tudom, értesültek e róla, hogy több éve, rendezünk temetői sétákat, egy szál virággal meglátogatjuk a városrészeink történelmében jelentős szerepet betöltő polgáraink sírjait. Változó, de nem elenyésző érdeklődés mellett Pestújhelyi városnézéseink is évek óta sikeresek.

Remélem, hogy hosszúra sikerült levelemmel valamelyest sikerül eloszlatni azon néhányak gyanakvását, akik azt hiszik a Csokonai Művelődési Központban dolgozó munkatársaim lustaságból nem szerveztek programot, a jeles alkalomkor.

Egyben tisztelettel hívom fel ezúton is a figyelmüket, hogy az idén ötven éves intézményi fennállását ünneplő Csokonai Művelődési Ház és a harminc éve a környék közösségeit szolgáló Kozák téri Közösségi Házunk és persze a többi intézményünk is mindig szeretettel várja a kultúra iránt érdeklődőket!

Kérem kísérjék figyelemmel az idei ANNO rendezvénysorozatunk Novemberi programjait népszerűsítő reklámanyagainkat, tisztelettel és szeretettel látjuk Önöket és barátaikat is a házainkban!

Igérem, hogy mint eddig, ezután is odafigyelünk az észrevételeikre, javaslataikat és dícséreteiket köszönjük, bíráló megjegyzéseiken elgondolkodunk!

Budapest, 2005. szeptember 27.

tisztelettel üdvözli:

Tóth Lajos
igazgató
Tóth Lajos a Csokonaiból

Re: Márai est

HozzászólásSzerző: alba » 2005 szept. 27 14:10

Novak Agnes írta:Nagyon jó volt a Márai est a Csokonaiban!
Megrázóan időszerű volt minden sora és annak tolmácsolása is. Bálint András nagyszerű volt.
Örülök hogy ott lehettem.
Novák Ágnes

(Lehet ennek nagyobb nyilvánpsságot adni valahogy? A mi részünkön nincs ktv, így abban nem láthatjuk sajnos.)

Itt Pestújhelyen nem tudtunk erről a programról, vagy nem figyeltem. Lesz a kábel tv-ben? ott megnézném szívesen, Bálint András tényleg nagyon jó színész.
alba

HozzászólásSzerző: Topó » 2005 szept. 27 17:49

"..De ha úgy látod (látjátok), hogy valamelyik köztisztviselő, képviselő nem megfelelően látja el a munkáját, akkor csak őt "bátsad", mert akkor ő és nem én válaszolok majd:-)."

Ez teljesen igaz, valóban vannak olyan köztisztviselők itt a kerületünkben, akik komolyan veszik a feladatukat, lelkiismeretesen dolgoznak, sokszor mások helyett is. Őket megkövetve igérem, az általánosítást kerülni fogom!
Topó

HozzászólásSzerző: Vargosz » 2005 szept. 27 20:28

Tisztelt Novák Ágnes!

Utoljára térek vissza erre a témára, de most magamat kell már megvédenem :D

Igen, én "hivatalból" vagyok a rendezvényeken, de feleségem és három gyermekem, barátaim nem. Őket már lokálpatrióta szívem cibálja el rendszeresen a programokra.

Én nem válaszoltam senki helyett! Én hiszem, hogy a kultúra terjesztésében a tájékoztatás is beletartozik. Hiszen ön kérdezte épp egy pár órája: "Lehet ennek nagyobb nyilvánpsságot adni valahogy?" Mi éppen ezen dolgozunk. (Napokba fölkerül a Bálint Anrás előadásáról a cikk a hírportálunkra, addig is lsd. melléklet):wink:

Végül annyit, hogy szerintem a "szabadidős" lokálpatrióta létbe beletartozik, hogy a helyi kultúrális programokon is részt vegyen az ember. Mert az én lelkem is gyakran sír, amikor eljövök egy fantasztikus eseményről és azt látom, hogy a "84ezerből" tizenen voltunk jelen.

Üdvözlettel,
Varga Gábor

ui: Megragadnám az alkalmat, hogy bárki tud olyan rendezvényről, ami nem jelenik meg a honlapunkon, kérem írjon nekem :)
Csatolmányok
balintandras_csokiban.jpg
Bálint András: Márai est a Csokiban
(19.1 KiB) 409 alkalommal.
Vargosz

HozzászólásSzerző: Novak Agnes » 2005 szept. 27 23:16

Vargosz írta:Tisztelt Novák Ágnes!

Utoljára térek vissza erre a témára, de most magamat kell már megvédenem :D

Azt hiszem itt van az alapvető probléma, a látásmód. Nem kell magát megvédeni, mert senki nem támadta (ebben a témakörben). A munkakörre való utalásom tény, nem pedig támadás.
Gondolom közalkalmazott és ez van a leírásban, tudósít, fotóz honlapot moderál stb.
Viszont Topót jól lecikizte, hogy csak szövegben lokálpatrióta, mert nincs ott ahol a tudósító ott van. (De lehet hogy máshol van ott, mit tudom én dolgozik, horgászik, barátaival van, házat tataroz, bármi.)
Na ez így szerintem aránytalan, más szabadidején számon kérni a magunk munkáját. Ennyi történt.
Bálint András nagyszerű volt, egy letölthető filmnek jobban örülnék mint egy róla szóló cikknek.
Novak Agnes

Következő

Vissza: Kultúra