Gyökössy100

Kerületünk kulturális életével kapcsolatos témákat várunk ebbe a fórumba

Gyökössy100

HozzászólásSzerző: SZMAL » 2013 feb. 15 17:41

Tisztelt Érdeklődők!

A Szabó Miklós lelkipásztor szellemi hagyatékát őrző alapítvány szeretettel hív és vár mindenkit
Gyökössy 100 című rendezvényére!
Az alkalom 2013. március 9-én, szombaton 16 órakor kezdődik az Arany J. u. 49. sz. alatt, a Rákospalota-Újvárosi Református Egyházközség gyülekezeti termében.
Gyökössy Endre gyermekkorát, ifjú éveit gyülekezetünkben élte, édesapja, id. Gyökössy Endre egyházközségünk főgondnoka volt. Fiát szinte minden vasárnap ölben hozta a gyülekezet- és templomépítő Szabó Miklós (alapítványunk névadója) igehirdetéseire. Gyökössy Endre, Bandi bácsi későbbi vallomása szerint Szabó Miklós személye, varázsa miatt szeretett volna már kiskorától kezdve lelkipásztor lenni.
Rövid ideig gyülekezetünkben segédlelkészként szolgált.
Ezen az alkalmon Reini nénivel, Bandi bácsi feleségével készült filmet vetítjük le, amelyben e csodálatos ember csodálatos férjéről, rákospalotai szolgálatukról, életükről mesél.

Szeretettel várunk mindenkit!
A szervező Szabó Miklós Alapítvány
Csatolmányok
Gyökössy100.JPG
SZMAL

Re: Gyökössy100

HozzászólásSzerző: Hajdu LÁSZLÓ » 2013 feb. 17 01:20

ÚGY VÉLEM A XV. KERÜLET DÍSZPOLGÁRA CENTENÁRIUMI ÉVFORDULÓJÁN OTT ILLIK LENNI....
Én jelen leszek.

http://www.hajdu15.hu
"Az igazságot gyakran kell emlegetni, mert a hazugságot is állandóan ismételgetik" Goethe
Hajdu LÁSZLÓ

HozzászólásSzerző: SZMAL » 2013 feb. 18 23:24

Hajdu LÁSZLÓ írta:ÚGY VÉLEM A XV. KERÜLET DÍSZPOLGÁRA CENTENÁRIUMI ÉVFORDULÓJÁN OTT ILLIK LENNI....
Én jelen leszek.

Kedves Hajdu László,

köszönjük fáradhatatlan lelkesedését a kerületi ügyek iránt, természetesen Önt is tisztelettel várjuk a megemlékezésre.
Mindazonáltal helyre kell tenni egynéhány információt, ami tévesen kering a fórumon: NEM az ifjabb Gyökössy Endre, Bandi bácsi, kerületünk szülötte a XV. kerületi díszpolgár, őt Újpesten tisztelték meg ezzel a státusszal 1993-ban, hanem édesapja, aki kormányfőtanácsos, MÁV-igazgatóhelyettes, cserkészvezető, jeles közíró volt, s akit éppen fent sorolt érdemei és értékei miatt 1952-ben kitelepített a rendszer, mint ellenséget. Fia, Bandi bácsi, akiről ez a március 9-i megemlékezés is szól majd, csupán annak köszönhette "bántatlanságát", hogy az újpesti melósok közül rengeteg református állt mellé azzal, hogy ha őt is eltávolítják, sztrájkolni fognak. Elgondolható, mi lett volna, ha a munkásokat, dolgozókat hivatkozási és legitimációs alapnak tekintő hatalom kénytelen szembenézni egy munkások vezette ellenállással, ráadásul pont az egyház, a "klerikális reakció" védelmében. Ezt nem kockáztathatták, végül az ifjabb Gyökössy ezért maradhatott Újpest-Újvárosban lelkészként. (Persze a teológiai katedrától eltiltotta az állami hatalomnak engedelmeskedő püspök és egyházi vezetés.) Mindenesetre édesapját a kerületi tanács megfosztotta díszpolgári címétől 1948-ban, s csak a rendszerváltozás után kapta vissza, immár posztumusz ezt az elismerést. (Hogy pontosan mikor, ebben segíthetne Ön is, a kerületi honlapon ugyanis két dátum olvasható erre vonatkozólag: az egyik szerint 1997-ben, a másik viszont 1998-ra teszi ezt a gesztust.)
Tehát még egyszer: nem Bandi bácsi, ifj. Gyökössy Endre kerületünk díszpolgára, hanem édesapja, id. Gyökössy Endre.
SZMAL

HozzászólásSzerző: Hajdu LÁSZLÓ » 2013 feb. 22 02:24

AZ ELIGAZÍTÁST KÖSZÖNÖM.

Én a díszpolgár cím ügyben valószínű tévedtem, noha tudom az apa és fia történetét, én még ismerhettem.
Dr. Gyökössy Endre Bandi bácsi, a régi határok megváltoztatása előtt Rákospalota szülötte. Ám a határ kiigazítás után
újpestiként élte le az életét, kivéve amikor Rákospalotán volt segédlelkész ( 1936- 1937 ), majd e szolgálata a MÁV telepen úgy szakadt meg, hogy tanulni
Svájc Bázel városába került. Én emlékezetből írtam a tévedést, nem áll rendelkezésemre irattár és súgó háttér. Egy tehetséges kiváló tudós lelkész volt.
Neki a pszichológiát - e tudomány doktora volt - kellet az egyházzal elfogadtatni,első tudós lelkipásztor volt, pasztorá - lelkipásztor szolgálat rendkívül kényes
elkötelezettség vállalás volt( az akkori felettesei, főpapjai) nem nagyon értették meg őt, ezért katedrát sem kaphatott az egyetemen önálló tanszékként, ám
hívták előadóként az ország minden részében. Svájcból hozott, nagy műveltségű felesége, a bázeli tanulmányainak köszönhető, őt gyermekük született, sokat
köszönhet ennek a kb. öt nyelven tökéletesen beszélő svájci asszonynak, a svájci nagykövetség munkatársa volt hosszú időn át.A fasizmus erősödése, majd kegyetlensége idején zsidó mentőként bátorkodott magyar ember maradni. Apja MÁV kormány főtanácsos volt, mélt óságos úr, ezt a háború után kitelepítésre
büntetéssel járt az akkori hatalom részéről. A papa Békés megye Szeghalom szülötte, 11 gyerekes családban, a kitelepítése is Békés megye *** szólt, amely
a szülőfalutól nem messze helyezkedett el. Sok olvasni való jelent meg Endre bácsitól, néhányat magam is olvastam, példamutatóan szerény ember volt, noha tudása alapján nézhette volna a társait, az újpesti híveket és az akkori társadalmat sértett emberként, de ő tudta bűnbocsánat alkalmazását.
A 100-ik évfordulóján szívből gratulálunk a gazdag szolgálatáért, a református egyház tudós harcának megvívásáért.
Büszke lehet rá a katolikus, az evangélikus, a zsidó hitközség, nem különben a magyar református hívő társadalom.

http://www.hajdu15.hu
"Az igazságot gyakran kell emlegetni, mert a hazugságot is állandóan ismételgetik" Goethe
Hajdu LÁSZLÓ

Vissza: Kultúra