Emlékezz!

Kerületünk kulturális életével kapcsolatos témákat várunk ebbe a fórumba

Re: Emlékezz!

HozzászólásSzerző: Hajdu LÁSZLÓ » 2013 dec. 09 00:08

nico írta:
advent_a_hargitan1.jpg

rendező: Szirtes János
író: Sütő András
zene: Orbán György
jelmez: Schäffer Judit
díszlet: Bakó József
szereplők:
Sinkovits Imre (Bódi Vencel)
Agárdy Gábor (Zetelaki Dániel)
Bubik István (Zetelaki Gábor)
Tóth Auguszta (Bódi Mária)
Kubik Anna (Árvai Réka)
innen:http://www.dunatv.hu/musor/musorajanlo/filmek/advent_a_hargitan.html

EZ RANGOS SZEREPOSZTÁS !
Nem láttam. A könyvet viszont jól ismerem.
Erre a szereposztásra tekintve bizony nem sok ember lehet aki ne emlékezne szívesen.
Gratulálok a választáshoz.
Üdv.
"Az igazságot gyakran kell emlegetni, mert a hazugságot is állandóan ismételgetik" Goethe
Hajdu LÁSZLÓ

HozzászólásSzerző: Hajdu LÁSZLÓ » 2014 máj. 04 20:58

MA ANYÁK NAPJA VAN.

Tudunk e minden családi közösségben önfeledten ünnepelni?
Ahol igen, ott jutott szeretet, reméljük sok ilyen család volt.
Isten áldja meg az anyákat, a nagymamákat, a dédimamákat.

http://www.hajdu15.hu
"Az igazságot gyakran kell emlegetni, mert a hazugságot is állandóan ismételgetik" Goethe
Hajdu LÁSZLÓ

HozzászólásSzerző: nico » 2014 jún. 03 20:57

Tisztelettel: Fórumtársad.
nico

HozzászólásSzerző: Hajdu LÁSZLÓ » 2014 jún. 08 19:38

Dr. URMÁNCZY NÁNDOR GRÓF - BÁRÓ, KÖZÉLETI EMBER ÉS POLITIKUS.

Született Topliczán, a mai magyar nevén Maroshévízen. A családjában a hatodik gyerek. A család 1650 körül emelkedett
bárói rangra. A báró úr 1902. október 9-i országgyűlési választásokon indult jelöltként. Teleki Domokos gróffal szemben indult a szászrégeni választókerületben, a függetlenségi és 48-as programmal és országgyűlési mandátumot nyert. Az 1910-es választásokon Malonyai Dezső volt az ellenjelölt, akivel szemben nagy fölénnyel győzött. Ezt a tisztségét 1902 - 1918 között
16 éven át megtartotta, majd az I. világháborúban vesztes Magyarország szétesésével maradt ki a Budapesten a parlamentből.
Ma múzeumok, kiadványok, maradvány kastélya emlékezteti a Maroshévíz - Szászrégen magyarságát Budapesttől 700 km-re
dr. Urmánczy Nándor a magyar országgyűlés egykori képviselőjére.

A
Hajdu LÁSZLÓ

HozzászólásSzerző: nico » 2014 jún. 08 22:28

1945 után eltávolították!

Laci! Mit gondolsz kik?
http://www.kozterkep.hu/~/17465/Urmancz ... _1942.html

2013-ban újraépítették!
Laci! Mit gondolsz kik?
http://www.kozterkep.hu/~/21447/Urmancz ... _2013.html
nico

HozzászólásSzerző: Hajdu LÁSZLÓ » 2014 jún. 09 13:31

AZT NEM GONDOLOM, HOGY ÉN !

Azt viszont, hogy Te kire gondolsz azt meg lehet jósolni, ezért nem olvastam el.

Hajdu LÁSZLÓ

HozzászólásSzerző: Hajdu LÁSZLÓ » 2014 jún. 09 14:24

AZ URMÁNCZY CSALÁD TÖRTÉNETE NEM A MARGITSZIGETNÉL TETT SÉTÁIBAN A LEGFONTOSABB !

Aki jár sokat Erdélyben, azon belül Hargita megye településein az már találkozott sokszor a családja történetével.
Én nem kiollózott dokumentumokból ismerem a történetet. Nekem van személyes ismerősöm a családi fa rokonságában.
Az Urmánczy Nándor (1868 - 1940 ) szoboravatáson a Maroshévíz magyar iskola udvarán jelen voltam 2011 szeptember 4-én.
Igaz én magánúton voltam jelen, míg a kerület polgármestere az országgyűlés elnökével együtt protokollból. Azóta én voltam
a városban újra 2013-án a magyar önálló iskola 20 éves és az új magyar iskola 10 éves évfordulóján, ahova több meghívást
is küldtek a kerület polgármesterének, de ő válaszra sem méltatta Dr. Urmánczy Nándor városának meghívását.....
A Dr. Urmánczy Nándor Egyesület vendége voltam már több alkalommal, itt volt a XV. kerületben Czirják Károly elnök most
2014 június 7-én a Karácsony Benő parkban tartott nemzetiségi napon, vele volt még három vezetőségi tag, nem fogadta
őket nagy tisztelet.....én foglalkoztam velük.
Az Urmánczy család kastélya Maroshévíz megyei jogú városban egy leszármazott tulajdonában van, ő múzeumként üzemelteti.
A Székely Nemzeti Tanács egyik megalapítója volt, igaz már késve jutott eszükbe 1918 novemberében, amikor az I. Világháború
elvesztése megtörtént, kikiáltották a Magyar Köztársaságot november 16-án. És már tudni lehetett, hogy a győztes hatalmak az
Osztrák - Magyar Monarchia szétszedéséről tárgyalásokat kezdtek.

Hajdu LÁSZLÓ

HozzászólásSzerző: nico » 2014 jún. 09 16:28

Hajdu LÁSZLÓ írta:AZT NEM GONDOLOM, HOGY ÉN !

Azt viszont, hogy Te kire gondolsz azt meg lehet jósolni, ezért nem olvastam el.

Buta maradsz Laci!
nico

HozzászólásSzerző: nico » 2014 okt. 21 21:12

2014 okt 23m.jpg

DSCF3407b.jpg
nico

HozzászólásSzerző: Musuka » 2014 okt. 28 20:27

hartyán.jpg

A Pestújhelyi Pátria Közhasznú Egyesület november 1-jén, szombaton 18 órakor a volt Pestújhelyi Temetőnél állított emlékkőnél, a Hartyán közi iskola előtti parkban az ott nyugvó pestújhelyiek emlékére közös gyertyagyújtásra hív mindenkit.
Musuka

HozzászólásSzerző: Palotai Polgár » 2014 okt. 29 00:42

Musuka írta:
hartyán.jpg

A Pestújhelyi Pátria Közhasznú Egyesület november 1-jén, szombaton 18 órakor a volt Pestújhelyi Temetőnél állított emlékkőnél, a Hartyán közi iskola előtti parkban az ott nyugvó pestújhelyiek emlékére közös gyertyagyújtásra hív mindenkit.

Tisztelt Musuka!

Attól tartok, hogy a meghívóban jelzett helyszínek pontos holléte nem biztos, hogy mindenki számára egyértelmű, ismert.

Talán érdemes lenne egy picit pontosabban megjelölni a tervezett megemlékezések helyszíneit.

Üdvözlettel,

Palotai Polgár
Palotai Polgár

HozzászólásSzerző: Musuka » 2014 okt. 29 08:17

Palotai Polgár írta:
Tisztelt Musuka!

Attól tartok, hogy a meghívóban jelzett helyszínek pontos holléte nem biztos, hogy mindenki számára egyértelmű, ismert.

Talán érdemes lenne egy picit pontosabban megjelölni a tervezett megemlékezések helyszíneit.

Üdvözlettel,

Palotai Polgár

A volt Pestújhelyi Temetőnél állított emlékkő a Hartyán (kék) Iskola előtt/mellett lévő két domb között található. Az iskola címe: Hartyán köz 1-3.
Az általam csatolt fotón az emlékkő egy része látható.

Pestújhely önálló községgé válásához temetőre volt szükség, így került kialakításra 1909. környékén a temető, melyet már 1911-ben térképen is jelöltek. A hajdani pestújhelyi temetőben közel 60 éven át, 1969-es felszámolásáig helyezték örök nyugalomra a pestújhelyieket. A lakáshiány megoldására épített újpalotai lakótelep épületei foglalták el a sírok helyét, melyek egykori létét a 2009-ben, a Pestújhely 100 éves jubileuma alkalmával felállított „Mementó Kő” jelöl, ahol gyertyagyújtással emlékeznek meg minden évben az egykor ott nyugvó pestújhelyiekről.
Musuka

HozzászólásSzerző: nico » 2014 okt. 29 11:57

Palotai polgárnak!
Az érdeklődőknek!

Kérlek, nyisd ki!

https://www.google.hu/maps/place/Harty% ... 17eb1fba63
nico

HozzászólásSzerző: Palotai Polgár » 2014 okt. 30 00:50

Musuka, nico,

köszönöm a válaszokat, most már értem, hogy a meghívó hova szól.

Az újpalotai lakótelepet mindig úgy emlegették, mint zöldmezős beruházást, aminek a helyén korábban semmi sem volt. Azt valahogy nem verték nagydobra, hogy azért egy, a hatvanas évek végén felszámolt temető mégiscsak volt ott, a lakótelep építése előtt. Most, hogy már tudom, rákerestem néhány korábbi, 1969 előtti térképre, az egykori temető valóban jól látható, például ezen a térképrészleten is.

A Memento Kő és a gyertyagyújtás méltó gesztus.
Csatolmányok
19261445_2df4eb9ab131f1bc5242432b8a27d7b5_m.jpg
Pestújhely 1941-es térképen, a jobb felső sarokban látszik az egykori temető
Palotai Polgár

HozzászólásSzerző: nico » 2014 okt. 30 15:35

Palotai Polgár írta:

A Memento Kő és a gyertyagyújtás méltó gesztus.

Más megközelítésben itt olvashatsz róla:

https://www.kozterkep.hu/~/9320/memento ... _2009.html

És ha már köztéri emlékműről esik szó a XV. kerület más 50 köztéri alkotását itt találhatod:

https://www.kozterkep.hu/artpieces?&district_id=15

Az alkotások címére kattintva egyenként körbejárhatod környezeted - lakóhelyed, kerületed - szobrait, domborműves emléktábláit, épületdíszeit. Az alkotók nevénél pedig megnyithatod a művész összegyűjtött munkáit.
Kellemes időtöltést kíván a "Köztérkép" közössége nevében "153624" "nevű" feltöltő.
nico

ElőzőKövetkező

Vissza: Kultúra