EZZEL A KÉRDÉSSEL JAVASLOM FOGLALKOZZUNK TÖBBET!
A hét szerdáján lesz a Biokertész kör következő foglalkozása, majd egy hét múlva a következő!
Várjuk mindkét foglalkozásra, melyek nem csak a biokertészet, hanem az ökológiai kérdések iránt érdeklődőket egyaránt érdekelhetik.
Cím: Dokumentumtár és Információs Központ
1153 Bp. Bocskai u. 74-78. (A Hubay Jenő Zeneiskola épületében, fsz. 6. ajtó)
November 9. szerda, 18-20 óra
Biokertész kör
Hatékony mikroorganizmusokkal az egészségesebb környezetért
Páncsity Ferenc előadása
Az Effective Microorganizmusok felfedezésének, kutatásának alapjait a józan megfigyelés tudományos szempontok szerinti elemzése hozta létre Japánban. A túlnépesedett országban a rizs évről évre önmaga utáni termesztése (monokultúra) során figyelték meg az ottani termelők, hogy az évek során nemcsak a termés mennyisége csökkent, de minősége is egyre romlott. Ennek javítására használták talajoltóként az erdőkből a rizsföldekre szórt természetesen komposztálódott termékeny humuszréteget.
Innen indult el a japán egyetemeken keresztül most már tudományosan előkészített útján a hatékony mikroorganizmusok (EM) útja az Ember és a Természet közös szolgálatára.
Úgy válogatták össze a fotoszintetizáló és tejsav baktériumok, a sugár- és moszatgombák asztalközösségét, hogy azok egymás anyagcseréjét segítve, a természetben velük együtt létező élőlények (növények, állatok és az ember) létezését segítsék, kiegészítsék.
Az EM technológia azóta az élet számos területén megjelent, az emberi bélflóra helyreállítására, az állati egészség biztosítására, a háztartás tisztítására, és a talaj újraépítésére és a növények kezelésére, megerősítésére speciális fermentáción átment anyagokat - bennük a hatékony mikroorganizmusokkal - fejlesztettek ki.
Bár sokféle törekvés van házilagos módszerekkel feldúsítani a talajokat mikroorganizmusokkal, de ezeket az idő és tapasztalatigényes eljárásokat nem mindenki oldja meg eszköz hiányában a kertjében.
Ezekről az érdekes eljárásokról a biokertész kör további foglalkozásain hallhatnak majd. (December 7. szerda 18-20: Baranyai Vitália környezetvédelmi mérnök,talajtani szakértő, permakultúra oktató, január 28. szombat 9-18-ig: Kökény Attila, Talajmegújító mezőgazdaság, talajdoktor)
Novemberi előadónk Páncsity Ferenc a magyarországi EM kutatás és előállítás ügyét szívügyének tekinti. Ez az eszköz hosszabb távon a pusztuló talajokat, kimerülő földeket újra segíti élettel megtölteni. Szereik a biogazdálkodásban elfogadott, alkalmazható szerek. Mire és hogyan használhatjuk ezeket az apró élőlényekből álló közösségeket?
"Az EM egy rendszer. Ezért alkalmazható a növénytermesztésben, az állattenyésztésben, a természet és a környezet védelmében, helyreállításában, de a test ápolásában, a környezetünk tisztán tartásában és vizeink tisztításában egyaránt.
Az EM az élet megújításának a rend szere! "