Szobrok, emléktáblák - helytörténetünk2.

Környezetvédelem, szobrok, műemlékek, kerületfejlesztés

Re: Szobrok, emléktáblák - helytörténetünk2.

HozzászólásSzerző: podmaniczky elek » 2011 júl. 25 11:17

T.
Fazekas Ur!

Csatlakozom felvetéséhez,kiegészitve -ujból- azzal,hogy a Pestujhelyi téren lévő 48-as emlékmü is igen rossz állapotban van!a legutóbbi "felujitás" nem lett tartós,leomlik a vakolat cimer körül!
Egyáltalán az egész emlékmü és környéke rendezetlen,már tettem javaslatot a felujitásra az Önkormányzat felé,de csak olyan választ kaptam,hogy igazam van,majd megoldják a témát!
Üdvözlettel:
Podmaniczky Elek
podmaniczky elek

HozzászólásSzerző: nico » 2011 júl. 25 20:23

2009 március ?
..."választott, kinevezett tisztségviselők, képviselők, tanácsadók, itt a XV. kerületben!"...

Hol vagytok????
[/color]

HozzászólásSzerző: nico » 2009 márc. 04 12:01
Igentisztelt választott, kinevezett tisztségviselők, képviselők, tanácsadók, itt a XV. kerületben!
Tudom, hogy figyelmüket leköti a tervbe vett II. világháborús emlékmű gigászi munkája.
Kérem, engedjék meg, hogy felhívjam figyelmüket az I.világháború pestújhelyi áldozatainak emlékművére.

Nagy valószínűséggel gondolom, hogy önöket megnyugtatta a kerületi szobrok, emlékművek állapotáról készült, - itt a honlapon is olvasható - felmérés, amely a lakosság véleményére alapozva, azok állagát jónak minősítette.

Kérdem önöktől, Önök is így gondolják?
Tekintsék meg a képeket!
"Még nem késő..."
Ez az emlékmű gazdátlan!

Csatolmányok

HPIM1633.jpg
A bekötött szemű lakosság szerint így jó, önök meg elhiszik.
(50.33 KiB) 19 alkalommal.

HPIM1632.jpg
Az utókor így emlékezik,
(50.59 KiB) 19 alkalommal.

HPIM1634.jpg
Omló lábazat,
(87.63 KiB) 17 alkalommal.

Tisztelettel: Ocsovai András.
Tisztelettel: Fórumtársad.
nico

HozzászólásSzerző: nico » 2011 szept. 13 08:09

Tisztelt
Településfejlesztési, Értékvédelmi és Főépítészi Iroda
Tisztelt
Sípos Gábor Vezető

Olvasom itt
http://www.bpxv.hu/index.php?page=osztalyok&id=22
a honlapon, hogy az ön vezetése alatt működő iroda feladata közé tartozik – sok minden más mellett – a

„- A helyi építési örökség védelmét figyelemmel kísérni.

- Véleményezni a közterületi szobrok, tárgyak városképi megjelenítését.”…

Szintén e honlap hírei között, valamint a kerületi Helyi Téma lapjain olvasható az „Úttörőlány” szobor eltűnése.

A szoborral a múlt század nyolcvanas éveiben találkoztam a Kozák téren. 2008 körül egy baráti beszélgetés során hallottam, a szobor eltűnéséről. 2010 tavaszán felkerestem a Kozák tér 13-16 alatti iskolát, mert egy tévesnek tűnt információ szerint a szobor az iskola falai között található. A porta szigorú őrénél és egy igazgatónői telefonbeszélgetésnél nem jutottam tovább, amiből megtudtam, hogy a szobor nincs az iskolában és nem is tudják hollétét.
Ezen a napon érdeklődtem a Kozák téri Közösségi Házban is, azonos eredménnyel.

A napokban elterjedt hír alapján tudtam meg, hogy a szoborlány még 2000-ben az említett iskola akkori igazgatójának áthelyezésekor került új helyére ahonnan most eltűnt.

Önnek figyelemmel kísérő és véleményezési kötelezettsége van az épített örökség és a köztéri szobrok tárgykörében. Ha nem Önnek, elődjének, osztályának pedig volt 2000-től napjainkig.
Mégis előfordulhatott, hogy a talán szabályok szerinti szoborköltöztetés után, annak alapja 11 éve „céltalanul gyakorolja” a városképi megjelenítést. Igaz, helyéből már kimozdították, eltulajdonítani talán nehéz volt, de most is a Kozák téren csúfoskodik.

Ime:
HPIM77541.jpg
Tizenegy éve szobortalanul.

Szíves figyelmét felhívom egy másik „üresen álló” szoboralapra is, amely a Rákospalotai Kossuth Lajos Általános Iskola előtt áll szobra nélkül évek óta.
Ezen az alapon Marton László „Pletyka” alkotása „ült” 1988-tól. 2010. márciusában a szobrocska az iskola könyvtárában egy asztal alatt volt, terítővel eltakarva.
Fényképek itt találhatók az alkotásról:

http://www.szoborlap.hu/9340_pletyka_bu ... tml?l&nr=1

A két szoboralap szerintem már nem bír városképi jelentőséggel. Értékük viszont nem csekély, így az épített örökség védelme, - mely az Ön és osztálya feladata - e két témában nagy valószínűséggel Önre tartozik. A igazi az lenne, ha a szobrok visszakerülnének eredeti helyükre. Ha nem oda, akkor máshova. Elvégre szobrok, köztéri szobrok – voltak, Ők nem tehetnek róla, hogy fővárosi avagy kerületi illetőségű a „gazda?”.

A XV. kerületi „köztéri” alkotások:
http://www.szoborlap.hu/budapest/15
nico

HozzászólásSzerző: Hajdu LÁSZLÓ » 2011 szept. 26 12:42

BONTJÁK AZ 1956-os EMLÉKHELYET A XV. KERÜLETBEN?????

Az 1956-os forradalom és szabadságharc 50-ik évfordulója tiszteletére, az ártatlan áldozatok és hősök tiszteletére a XV. kerületi Politikai Fogjok Szövetsége
a (POFOSZ) és a XV. kerületi 56.os Szövetség tagsága és vezetőségei inditványára pályázatot írtunk ki egy emlékhely létesítésére. A rangos zsűri javaslatára
a képviselő-testület elfogadta a tervet és megépült az Epres soron a Magyarok Nagyasszonya Főplébánia mellett egy méltó kerületi 56-os emlékmú.
A fideszisták úgy döntöttek, hogy a POFOSZ és az 56-os Szövetség megkérdezése nélkül, az ő általuk is gyüjtött pénzből épült emlékhelyet, LEBONTJÁK és hat
év után - miután van pénz - újat épitenek. Úgy gondolom baj van ott, ahol emlékműveket bontanak, ez az emlékmű a kerületi egyházak papjai által áldásban részesültek
a két civil szervezet pedig méltán tekintette sajátjának, most kegyeletsértő módon "bontanak"......????,
http://www.hajdu15.hu
"Az igazságot gyakran kell emlegetni, mert a hazugságot is állandóan ismételgetik" Goethe
Hajdu LÁSZLÓ

HozzászólásSzerző: nico » 2011 szept. 26 17:46

A bontás nem 100%.
Olvasd el a pályázat kiírását!
A jelenlegi emlékmű - felhasználható, áttervezhető!
Tudod ott az "Október" sétányon.
nico

HozzászólásSzerző: Hajdu LÁSZLÓ » 2011 okt. 06 12:07

SIROK ÁTALAKITÁSA, EMLÉKHELYEK POLITIKAI IZLÉS SZERINTI.....

AUSZTRÁLIÁBÓL volt itthon egy Rákospalotáról elszármazott, ott volt 2006-ban az emlékhely papi megálldásánál és hívő katolikusként
letérdelt az emlékhely elé, sírt. Öszinte megnyugvással ment vissza és vitte a fotókat, a készitett videót, amelyet a Sydniben lévő
magyar klubban mutatott be az ottani kb. 200 fős elszármazott magyarságnak, feláltak az ott élő magyarok és megkönnyezték.
Most 2011 nyarán itt volt a Miklós bácsi, nem régen utazott vissza, kérte menjünk ki, autóval vittem, már nehezen mozog, virágot
vettünk, azt a "bontóknak" látni kellet volna, ahogy ez az ember visszaemlékezett az 1956-os bajtársaira. Nem tenném meg az
emlékhely lebontását. Kezébe adtam az újságot, amelyben a lebontására kiírt pályázat dicstelen döntése olvasható, elvitte magával
nem részletezem amit mondott!!
JAVASLOM NE TEGYÉK MEG AZ ÁTPOLITIZÁLÁSÁT!!!!
"Az igazságot gyakran kell emlegetni, mert a hazugságot is állandóan ismételgetik" Goethe
Hajdu LÁSZLÓ

HozzászólásSzerző: podmaniczky elek » 2011 okt. 18 13:09

A Pastujhelyi téren komoly munkálatok vannak:ugy látom a 48-as emlékmü és környéke felujitásra,sőt átalakitásra kerül!
Jó lett volna látni a látványtervet,esetleg a helyiek hozzászólhattak volna!Érdekelne ki a kivitelező pl.?
Azért örülök a fejleménynek,mivel én is többször javasoltam már a kulturált kialakitást!De mi lesz a téren "pihenő,napozó"
személyekkel,akik sok szemetet hagynak maguk után?Komoly mennyiségü butor,lim-lom /!/ kerül pont oda időnként!
Üdvözlettel:
Podmaniczky Elek
pestujhelyi lakos
podmaniczky elek

HozzászólásSzerző: Hajdu LÁSZLÓ » 2011 okt. 19 20:51

NEMZETI ÜNNEPÜNK A FORRADALOM ÉS SZABADSÁGHARC:

http://www.facebook.com/#!/photo.php?fb ... =1&theater

A szobrok, emlékhelyek a hősök és áldozatoknak állitanak az utókor számára érzelmi azonosúlást, ez így lenne normális..

Hajdu LÁSZLÓ

HozzászólásSzerző: podmaniczky elek » 2011 nov. 23 15:32

T.
Pestujhelyiek!

Sajnálattal látom,hogy a 48-as emlékmü felujitása helyett fák ültetésére van pénz,a téren nemrég ültettek 4 db uj fát!
Ez is helyes,de én már régóta javaslom,hogy az emlékmüvet tegyék rendbe,esetleg uj burkolattal és környékét is!
Nem tudom,hogy az időnként odahordott lim-lom,szemét lerakóját miért nem fogják el és büntetik meg!Van három rendfenntartó csapatunk,de ezt mégsem tudják megoldani!

Üdv.
Podmaniczky Elek
pestujhelyi lakos
podmaniczky elek

HozzászólásSzerző: fazekas » 2011 nov. 24 09:02

Kedves Restújhelyi lakos!

A zászló körüli rendetlenség nem most kezdődőtt. Az előző vezetés se tudott semmit se tenni ellene. Akkor nem emelte fel a hangját. Ez nem etikus viselkedés. :oops:
fazekas

HozzászólásSzerző: podmaniczky elek » 2011 nov. 24 10:37

T.
Fazekas Ur!

Nem szeretném ha kettőnk közötti beszélgetés szintjén maradna a 48-as emlékmü és környéke téma!
Én már képviselőségem elött -alatt is- foglalkoztam a témával,részbeni eredményekkel/pl.faültetések saját erőből /!/
játszótér kialakitása,esetenkénti javitása a rongálások után stb./a Polgárőrséggel együtt "járőröztem a területen,sajnos a szemetelést nem tudtam egyedül megszüntetni,ez igaz!
Ezért fordulok most is a lakossághoz,oldjuk meg ezt a problémát is,esetleg Ön is javasolhatna valamit,köszönettel vennénk!

Üdv.
Podmaniczky Elek
PESTUJHELYI LAKOS
podmaniczky elek

HozzászólásSzerző: podmaniczky elek » 2011 nov. 24 10:38

T.
Fazekas Ur!

Nem szeretném ha kettőnk közötti beszélgetés szintjén maradna a 48-as emlékmü és környéke téma!
Én már képviselőségem elött -alatt is- foglalkoztam a témával,részbeni eredményekkel/pl.faültetések saját erőből /!/
játszótér kialakitása,esetenkénti javitása a rongálások után stb./a Polgárőrséggel együtt "járőröztem a területen,sajnos a szemetelést nem tudtam egyedül megszüntetni,ez igaz!
Ezért fordulok most is a lakossághoz,oldjuk meg ezt a problémát is,esetleg Ön is javasolhatna valamit,köszönettel vennénk!

Üdv.
Podmaniczky Elek
PESTUJHELYI LAKOS
podmaniczky elek

HozzászólásSzerző: fazekas » 2011 nov. 24 16:15

Tisztelt Podmaniczky Elek!

Félreértés ne essék, nekem Önnel semmi bajom nincs. Csupán az előző vezetés sem tudott teni ez ügyben, így hát szerintem nem elegáns a mostaniaktól számonkérni.

Üdvözlettel: Fazekas László
fazekas

HozzászólásSzerző: fazekas » 2011 nov. 26 16:29

Miénk lett a Tér.
Az ÉLETképekben olvasom, hogy a közzeljövőbe felújítási munkák kezdődnek a Pestújhelyi téren, minek következtében felújitásra kerűl a 48-as Emlékmű és helyet kap egy Trianóni emlékhely. A 48-as Emlékmű helyreállításával egyetértek, de a Trianóni emlékhely felállitását csak azután tudnám elképzelni, ha már a meglévő Hősi emkékművet helyre állították, eredeti állapotába. Az emlékmű tetején pislákoló mécses az 50-es évek izlését "dicséri". A Hősökhöz méltó lenne a táblák felújítása és a Katona vissza állítása. Amennyiben ez megtörténne, úgy lehető lenne az új emlékhely megalkotása.

HozzászólásSzerző: nico » 2011 nov. 26 20:29

Scan10002.jpg
A jobbal kilépő katona.
(45.07 KiB) Még senki sem töltötte le.
http://nemfelejtjuk.blog.hu/2009/05/06/1158_pestujhely_budapest_xv_ker
Itt ezt is olvashatod:
..."Térjünk rá tehát az első világháborús emlékműre. Az emlékmű a Pestújhelyi téren található. A tér középpontjában a Keresztelő Szent János Római Katolikus Plébánia, a tér két sarkán pedig két emlékmű: az egyik az 1848/49-es Forradalom és Szabadságharc emlékműve, amely a minden településen felépült Ereklyés Országzászló volt eredetileg, de átalakították. A másik pedig az első világháborús emlékmű. Innen idézném Búza Pétert, aki könyvében kiválóan összefoglalta az emlékmű felállításának történetét:
„A mai Pestújhelyi, akkor Lívia téren először 1924-ben állítottak emlékművet: mégpedig az első világháború pestújhelyi halottainak emlékére.(…) Ezzel az aktussal, amit a községháza kezdeményezett és a testület szentesített, a település az elsők között rótta le kegyeletét háborús halottainak emléke előtt. Az elhatározás még az előző évben kelt. Ekkor, azaz 1923. december 26-án dönt a testület a 329. sz. honvédszobormű felállításáról. Hatvan métermázsa búza árát szavazza meg a célra, melyet pótadóból rendel beszedni a község polgáraitól. Az állami hivatalos minták közül Debreczeni Tibor művét választják, s arról rendelkeznek, hogy a kőbe faragást Dávid István helybeli, reprodukáló szobrásszal végeztetik el. De Rakssányi (az akkori jegyző – a szerk.) óvatos, úgy dönt, hogy delegációt meneszt Debrecenbe, ahol már áll a 329. számú változat, s hogy ebbe a vizitáló csapatba meghív egy katonát és egy szobrászt is: hiba ne essék. Mert, mint visszaemlékezésében írja: „Közismert a közigazgatásban általános elterjedt, községekben divatos szokás, hogy amikor a hivatalos községi hatáskörben valami jól sikerül, a bíró kap medáliát érte, de ha nem sikerül, a jegyző fegyelmi eljárást.” Ám hiába volt az óvatosság, csődöt mondtak a szakértők. A leleplezéskor derült ki, hogy a katona a jobb lábával lép ki, holott mindenki tudja, hogy ballal kell kezdeni a marsot… Meg is kapta érte a fejmosást és a megjegyzéseket, természetesen a jegyző, s az elismerést mindenki más, hiszen a dolog mégiscsak szépen sikerült, ettől az apró malőrtől eltekintve. Az avató ünnepségre 1924. november 23-án vasárnap délelőtt 11 órakor került sor. (…) Jelen volt József királyi herceg is. (…) Ugyanitt 1936. június 7-én újabb avatásra került sor, annak a három márványtáblának a beszentelésére, amelyekre 98 pestúlyhelyi hősi halott nevét vésték föl. (…) Ez a három tábla most is megvan, de a szobor [helyére], vélhetőleg valamikor a negyvenes évek végén, egy urna került. 1942-ben a testület egy negyedik, ide elhelyezendő táblát is megrendel a „mostani háború” halottainak nevével. A közgyűlési határozatból tudjuk is, kikről van szó: Dömlyén Gábor, Boda Ferenc, Gergely Béla, Hegedűs József az újabb pestújhelyi hősi halottak. Úgy tűnik azonban, hogy a háborús események elsodorják a tervet, a negyedik tábla sohasem készült el.”
nico

ElőzőKövetkező

Vissza: Környezetünk