LAKÁSGAZDÁLKODÁA A XV. KERÜLETBEN

Minden olyan téma, ami aktuális a kerület életében.

LAKÁSGAZDÁLKODÁA A XV. KERÜLETBEN

HozzászólásSzerző: Hajdu LÁSZLÓ » 2012 aug. 18 18:24

LASKA VERONIKA SORSA EGY ETALON !

Szamárházi történet

SZAMÁRHÁZI TÖRTÉNET !

A Szamárház Rákospalotán, a Fő úton áll, és csak egy kicsit van távolabb attól az épülettől, melynek ablakait már bedeszkázták. A Szamárház földszintes, u alakú, harminc lakásos, és akkora benne az önkormányzati nyomor és gyűlölködés, hogy Laska Veronika nyolcvanöt százalékos rokkant el akar költözni. De miért lett béna Laska Veronika?

HIRDETÉS

Egy fogamzásgátlótól, mondja. Elmentem az orvoshoz, meg se vizsgált, csak fölírta a tablettát. Huszonöt évesen agyi infarktust kaptam. Vasárnap volt, épp az Uzsoki Kórházban takarítottam, hála Istennek. Épp végeztem, vártam az édesanyámat, aki szombaton takarított volna, de valamiért műszakot cserélt. Hála Istennek, hogy az egész életem efféle véletlenek sorozata. Éreztem, rosszul vagyok, mintha az oldalam ólomból volna, azután kómába estem. A nyakamat azonnal fölvágták, lélegeztetőgépre raktak. Voltam odaát is. Láttam magamat felülről, ahogyan szaladgálnak az orvosok és mondják:"Gyorsan, gyorsan, kiakadt a kislány!" Onnan odaátról a kisfiam hozott vissza. Mintha ráálltam volna egy kerek csatornafedőre, zuhantam, robogtam egy u alakú alagútban, míg végül fényességes terembe értem. Mikor a fiam, Máté kicsi volt, kutattuk a földet, a bogarakat. Régész akartam lenni, zálogházi becsüs lettem. Máté olyan gyerek volt, hogy ha valamit mutatni akart, akkor a mutatóujjával hívott:"Gyere, anya, gyere!" Kis, csibészes mosoly volt a száján, "gyere, anya, gyere!", a fényességes teremben is így hívott, én pedig elindultam. De mikor odaértem volna, akkor is épp oly távolinak tűnt. Szinte már szenvedtem attól, hogy képtelen vagyok megérinteni. Mikor sikerült, magamhoz tértem. Ez egy hajnalon történt. Azóta szeretem a hajnalokat. Anyám fölém hajolt, és azt kérte, Vera, ha látsz engem, pislants kettőt. Gondoltam, miféle butaságokat beszél az én anyám, mert miért is ne látnám, de azért pislantottam kettőt. Anyám kérdezte, akarsz-e írni? És fölírtam a papírlapra, hogy Máté szülői értekezlete az óvodában június 4-én lesz, el ne felejtsék. Így derült ki az orvosok számára, hogy épelméjű maradtam. Aztán elvittek Dunakeszire, a Fodor szanatóriumba. Odaült az ágyam szélére egy orvos, megsimogatta a karomat és azt dünnyögte: "lebénult a kis kezed". A nyakam még mindig nyitva volt, nem varrták össze, merthogy bármikor visszakerülhetek a lélegeztetőgépre, aztán megint az ágyam szélére ült egy orvos és azt dünnyögte: "Veronika, maga beteg, de lesz, ami lesz."

Bennem ekkor kezdődött el a nagy küzdelem. Valamikor junior teniszbajnok voltam, ez még 1980 előtt történt, de a tenisz egy életre megtanított a kitartásra. A szanatóriumban a lelkemet is megtörték, avval, hogy tolószékbe ültettek. Akkor jött a hang, hogy "állj föl, Vera, állj föl!"Csakhogy három hét kóma után el voltam gyöngülve. Meg kellett erősödnöm. Mint egy megszállott, úgy csináltam. Ettem, és közben a nyakamat, ami még mindig nyitva volt, befogtam, és az ételt lemasszíroztam. Vajas kenyérrel ettem a csirkecombot. Gyerekként is ilyen voltam, ilyen elszánt. Az anyámtól tanultam, merthogy az apánk meghalt, még gyerekkoromban. Három gyerek meg az anyám. Időnként elment Mezőtúrra birkát nyírni. Három szobás lakásunk volt, 1+2 félszoba Újpalotán. Végre hazakerültem, és akkor tört rám a depresszió. Mert néztem ki az ablakon, és láttam, mi mindent nem tudok megcsinálni, még egy szelet kenyeret sem bírok levágni. És jött a hivatalos papír is, hogy kettes csoport, 100 százalék; száz százalékos rokkantnak minősítettek. Őrült dolgokba kezdtem. Eljártam egy edzőterembe. Amikor először beléptem, úgy néztek rám, mint egy E.T.-re. Mert akkoriban még nem tudtam felegyenesedve járni, és a szám is valahol bal oldalt volt, torzan. Kikötöttem a béna kezemet, és edzettem a hátamat, a lábamat, a farizmokat. Akkoriban működött Újpalotán a MUFTI, a Munka Nélküli Fiatalok Irodája. Próba, szerencse, bementem, és a véletlen megint segített. A véletlen ezúttal Schneiderné volt, aki nem ígért semmit, csak elintézte, hogy díjmentesen elvégezhetek egy számítógépes tanfolyamot. Akkoriban még a beszéd is nehezen ment. Azelőtt rekedt, bluesos énekhangom volt, még a Rádió kórusába is hívtak; az agyi katasztrófa után az énekhangom teljesen elment. Mindent elölről kellett kezdeni, mintha huszonöt évesen születtem volna meg. A fejgörcseim miatt kórházról kórházra jártam, akkoriban lettem epilepsziás. Mert a vérrög ugyan felszívódott, de lett egy ciszta, s amikor az megtelik, jön az agynyomás. Az epilepsziás roham előtt a kézujjaim maguktól ki-be hajlanak, a kutya is jelez, én pedig egyből az oldalamra fekszem. Napi kétezer milligramm gyógyszer, csak az epilepsziára, lóadag.

A lényeg, hogy lett munkám a Sárga Vonal tudakozónál, a Motiváció Alapítványnál pedig könyveltem. Aztán megtörtént a gond, anyám belerokkant a betegségembe, és muszáj volt eladnia a lakást, ami azért fájt, mert ott volt az apám emléke. Anyám Mezőtúron vett egy kis parasztházat, azt akarta, a két lányának is legyen egy-egy kicsi lakása, de valami történt, azt hiszem, becsapták. Albérletbe mentünk. A férjem akkor csinálta a cirkuszokat, ha részeg volt. Olyankor vert. Hiába, hogy elváltam tőle, jött naponta, és sírt, amikor aláírattattam vele a papírt, hogy közös megegyezéssel... Aztán két év múlva megint hozzámentem, másodszor is igent mondtam, mert bíztam benne, és mert szerettem. Nálam is olyan lehet ez, mint anyámnál, hogy egy élet, egy férfi, de már tizenvalahány éve, külön vagyunk. A férjem kocsikísérő a szemeteseknél. Ha ivott, borzalmas dolgokat csinált, és a béna kezem miatt még védekezni sem tudtam. Egyszer látta ezt a fiam, ahogy ömlik a fejemből a vér. Első osztályos volt, írta az "a" betűket. Fölnézett, úgy, hogy míg élek nem felejtem el, és azt mondta: "Nem baj, apa, leszek én még nagy, felnövök én egyszer, és úgy meg foglak verni, amiért bántottad az anyámat". Albérletben laktunk, de ahogy a férjem viselkedett, gyakran aludtunk ruhában. A cipő mellettünk, s ha menekülni kellett, akkor csak belebújtunk... Emlékszem, mikor az a nagy tél volt, a hó térdig ért, és a férjem megint kezdte a mókát. A gyerek fölnézett: anya, menjünk. Mezőtúrra menekültünk, a vasútállomáson sehol egy taxi, a nagy hóban hogyan menjünk, és megláttam egy fehér Mercedest. Gondoltam, próba, szerencse, mit veszíthetek. Itt vagyok egy pici gyerekkel, mondtam, a hetedik utcába mennénk, nem kérem ingyen. Édes jó Istenem, van Isten, a Mercedes vezetője is pont abba az utcába igyekezett. Jó másfél évet laktunk az édesanyámnál, a kisfiú ott is járt iskolába, aztán valamit intéznem kellett Pesten. Fölszálltam a vonatra és rám tört egy epilepsziás roham. Akkora volt, hogy megállították a vonatot, és mentő vitt a szolnoki kórházba. Attól fogva föl kellett járni Pestre, kezelésre. Egyszer találkoztam a régi tanárnőmmel, mondja, családos szálló nyílik, és onnan akár lakáshoz is juthatunk. Fölvettek a fiammal a szállóra, találtam munkát is Pesthidegkúton, messze volt, nem baj. Dolgoztam rajzfilmstúdióban, rajzfilmet színeztem géppel, éjjel meg kérvényeket írtam, hogy szeretnék lakáshoz jutni. Veronika, mondta a szociális munkás, magának akkor lesz lakása, amikor nekem szakállam nő. Fél év múlva lett lakás. Önkormányzati. Ez. Itt a Szamárházban. Be volt törve az ablaka, az ajtó olyan vékony volt, hogy lifegett, a linóleum alá odarohadt a víz. Semmi nem volt benne, csak a mocsok. Két konténernyi szemetet szállíttattam el. 2000-ben jöttünk ide a fiammal, azóta fölújítottuk, saját pénzből, többször. Harminc négyzetméter. Kicsi, de a lényeg az volt, hogy a gyerekkel végre magunkra tudjuk az ajtót zárni, hogy többé senki ne bánthasson minket. Ez egy u alakú, udvaros ház, harminc lakással. Ha minden lakásban csak ketten élnek, akkor az már hatvan embert jelent, és a kis hely agressziót szül. A lakók egy részét az önkormányzat utcára tette, mivelhogy nem tudták fizetni a bért. A házat állítólag lebontják, de olyat is hallani, hogy műemlékké nyilvánítják. Több mint százéves épület, régen cselédház volt meg istálló, ezért is hívják Szamárháznak. A Szamárház számomra a legnagyobb életveszélyt jelenti, tavaly kétszer is megvertek. Itt, bent. Az egyik szomszéd azóta piszkál, amióta ide jöttünk, nyomorék, kiabálja, és időről időre följelent. Múltkor avval, hogy a pincében kábítószert csinálok. Én, aki a nyomorék kezem és lábam miatt nem hogy a pincébe, de még a kádba se bírok egyedül belépni. Attól még a rendőrség kijött, meghurcoltak, kiderült, ártatlanul, ám akkor én már a kórházban voltam.

A Szamárházban sok a beteg. Van közöttük skizofrén is. A lakásokat többségében oláh cigányok lakják; hiszen egynegyed részben én is az vagyok. Múltkor a szomszéd, a följelentős annyit ivott, hogy agyvérzést kapott. Most bottal jár és a keze béna, mint az enyém. A fiammal évek óta el akarunk innen menni. A cserelakás a Zsókavár utcában van, 35 négyzetméteres. Eléggé lelakott, gondoltuk, ha az anyagot szociális alapon megkapnánk, akkor a fiam barátai megcsinálnák ingyen. Elutasították. Azt mondták, a vagyonkezelőnek, a Palota Holdingnak erre nincs pénze, különben is, mivel ez egy minőségi cserelakás, a felújítás költsége minket terhel. Mondtuk, jó, a Facebookon kérünk ismerősöktől anyagot, aztán megcsináljuk. Két nap múlva közölték, a felújítás megtörtént, értéke egy-másfél millió. Kértük, mutassák a számlákat, az anyag- és munkadíjakat. Azt mondták, jó, legyen kevesebb, 600 ezer. Vagyis egy négyzetmétert 120 ezer forintért újítottak fel. Meg kell nézni. Annyit csináltak, hogy linóleumot raktak a linóleumra, a falakat és a nyílászárókat kifestették. Ehhez képest a mi lakásunk egy palota. Saját pénzen parkettát rakattam, bevezettettem a gázt, a falakat szigeteltettem, hitelt vettem föl, 2018-ig azt fizetem, havi 20 ezer forintjával. Ez kérem minőségi csere, mondták az önkormányzatban, és a lakásbérleti szerződést egy évre kötötték. 2013 július 31-ig, s ha nem fizetünk rendesen, akkor utcára tehetnek. Rokkantnyugdíjas vagyok, 108 ezer 500 forinttal. Ehhez kapom a fogyatékossági támogatást, 20 ezer 800 forintot, a fiam van velem ápolási díjon, ami 21 ezer 200 forint. Túl sok, mondták az önkormányzatnál, a lakásdíj fizetés így nem lehet szociális alapú, ráadásul a Zsókavár utcai cserelakás 35 négyzetméteres, vagyis 5 négyzetméterrel nagyobb. A 600 ezer forintot állítólag részletekben kellene fizetni, ami havi 60 ezer, a lakás bérleti díja majdnem 10 ezer, plusz a villany és a távhő meg a korábban fölvett felújítási hitel, az már összesen 130 ezer, plusz a gyógyszer, és a semmi marad ennivalóra, megélhetésre. Az állapotom folyamatosan romlik, ami tavaly még ment, idén már nem. Negyvenhét évesen sorvadnak az izmaim, munkám évek óta nincs, tudom, mi vár rám, a tolókocsi.

Magyarázatok a XV. kerületi lakásosztályon

Laska Veronika lakás bérbeadási szerződésében az olvasható, hogy "a bérlet időtartama: 2012. augusztus 1-től 2013. július 30-ig tartó határozott egy év...."

Magyarázat: Így döntött a szociális, családvédelmi és tulajdonosi bizottság. Önkormányzati rendeletünk szerint bérlakás maximum 5 évre adható bérbe, csakhogy a bérlakások többségében túl sok a lakbérhátralékos. Gyűlik a tartozás, és a bérlők ellen jogi folyamat nem indítható. A bizottság mostanában ezért adja a bérlakásokat egy évre.

Laska Veronika lakás bérbeadási szerződésében az olvasható : ...a bérbeadás jogcíme: lakásgazdálkodási érdek alapján, felújítási kötelezettséggel, költségelven."

Magyarázat: A lakásgazdálkodási érdek az önkormányzat jövőre vonatkozó lakáskoncepcióját jelenti. Lakásgazdálkodási érdek, hogy mindenki a normál életvitelének megfelelően éljen. A felújítási kötelezettség pedig azt jelenti, hogy amikor például egy család átkerül egy másik lakásba, akkor azt vagy az önkormányzat újítja föl, vagy ha erre nincs pénze, de a családnak kell a nagyobb lakás, akkor a felújítást a bérlő vállalja. Tehát ha a bérlő egy 30 négyzetméteres önkormányzati lakásból egy 35 négyzetméteresbe költözik, akkor kötelezhető a lakás felújítására. Hiszen ez már minőségi csere. Költségelvű bérbeadást a XV. kerületben azok kaphatnak, akiknél az egy főre jutó jövedelem 57 és 85 ezer forint között van. Ahhoz, hogy valaki szociális alapú bérbeadáshoz jusson, az egy főre jutó jövedelem nem haladhatja meg az 57 ezret. Ha a bérlő rokkant, akkor... Régebben volt egy olyan önkormányzati rendeletünk, hogy az első és másod fokú rokkantsági ellátásban részesülők, illetve a nagycsaládosok vagy a gyermekeiket egyedül nevelő szülők szociális alapú lakbért fizetnek. Ám ezt a kitételt másfél-két évvel ezelőtt a rendeletből kivettük, és a kedvezmény csak azt illeti meg, aki 2006. március 31-én már rokkantnyugdíjas volt, a bérleti szerződése pedig 1994. január 1-jétől határozatlan idejű.

A XV. kerületi önkormányzat mostanában már fél évre is köt lakásbérleti szerződést. Így sokkal könnyebb az önkormányzati lakókat az utcára kitenni.

http://www.hajdu15.hu
( átvettem a Népszava kerületről írt cikkét.)
"Az igazságot gyakran kell emlegetni, mert a hazugságot is állandóan ismételgetik" Goethe
Hajdu LÁSZLÓ

Re: LAKÁSGAZDÁLKODÁA A XV. KERÜLETBEN

HozzászólásSzerző: Hajdu LÁSZLÓ » 2012 szept. 20 11:58

HATÁROZOTT TILTÁSOK ÉS HATÁSKÖRI TÚLLÉPÉS A KERÜLETI FIDESZ .......

Tisztelt Címzettek!

Donga Árpádné SZCSTB elnök sem a jegyzővel, sem velem nem egyeztetett,
felkérést nem kapott az ÉPK 10. sz épületének bejárásával
kapcsolatban. A Szociális, Családvédelmi és Tulajdonosi Bizottság
SZMSZ-ben rögzített hatásköri jegyzékében ilyen feladat nem is
szerepel, így ez a meghívó hatásköri túlterjeszkedésnek minősül. Az
épület megtekintését további intézkedésig el kell halasztani. Az ÉPK
10. jelű épülettel kapcsolatos dokumentumokat, döntéseket mellékelem.

Tisztelettel

László Tamás
polgármester

2012.04.06. 11:44 keltezéssel, Gulyásné Katalin írta:

Tisztelt Címzett!

Tisztelettel meghívom 2012. április 10-én (kedden) 15.30 órától a
Gazdasági és Működtetési Központ tárgyában felmerült Észak-Pesti
Kórház 10-es épületének a megtekintésére. Az érdeklődőket az
Észak-Pesti Kórház (Bp. XV. ker., Őrjárat u. 1-5.) előtt várom.
Mindenkinek áldott, békés húsvéti ünnepeket kívánok!

Üdvözlettel:

Donga Árpádné sk.

SZCSTB elnök
"Az igazságot gyakran kell emlegetni, mert a hazugságot is állandóan ismételgetik" Goethe
Hajdu LÁSZLÓ

HozzászólásSzerző: Hajdu LÁSZLÓ » 2012 szept. 20 12:58

MEGHÍVÓ !

KÖZMEGHALLGATÁS LESZ 2012 október 10-én szerdán 17, 00 órakor
a Polgármesteri Hivatal nagytermében, el kell jönni és élni kell a nyilvános
lehetőséggel, előre is be lehet küldeni a bonyolultabb kérdéseket. Lényeg,
hogy a polgármestertől, az alpolgármestertől, a bizottsági elnököktől, a jegyzőtől
és bármelyik önkormányzati képviselőtől kérdezhetsz, arra választ kell kapnod.
Fel kell tenni azokat a kérdéseket, amelyekre eddig írásban - hiába adtad be - nem
válaszolnak!!!

Hajdu LÁSZLÓ

HozzászólásSzerző: Hajdu LÁSZLÓ » 2013 jún. 29 11:52

KÉPVISELŐ-TESTÜLETI ÜLÉS A FIDESZ - KDNP BELSŐ BOTRÁNYA MIATT EZÚTTAL IS FÉLMUNKÁT VÉGZETT...

A 2013 június 27-én szerdán 14 órakor kezdődött ülés éjfél után ért véget, a munka felének elvégzésével.
Az ellenzék adott életmentő támogatást a polgármesternek a puszta jelenlétével, miután a 2/3-os frakció
nem volt képes a szavazóképességet biztosítani kb 5 - 6 fő az ülés érdemi részében vagy ellen szavazott,
vagy egyszerűen távozott és haza ment....

Olyan fontos napirend mint a 2013 évi költségvetés 1 sz módosítása lassan már 10-ik alkalommal nem szavazzák meg.
Csoda, hogy az intézmények még tudnak működni! Az az elv, hogy minél rosszabb annál jobb...az jól működött az
ellenzéki FIDESZ - KDNP- felelősség nélküli időszakában. Nem veszik észre, hogy már harmadik évben nem ellenzéki
romboló módszerekkel kell a fizetést felvenni, hanem a kerület működtetéséért ők a felelősök! Nem is tudják mit
jelent felelősen szolgálni a választókat! Nincs három év alatt új vagyongazdálkodási koncepció, ez egyben azt is jelzi,
hogy nincs új vagyongazdálkodási rendelet sem, nincs un. lakás rendelet sem, no és az üzlet-helységek bérbeadásáról
szóló rendeletet sem alkották meg! Menyi bevétel kiesést jelent ez a kerületi önkormányzatnak?? Kit érdekel??
Csak a károkozást látja az aki a 2/3-os hozzá nem értő FIDESZ - KDNP tétlenkedését figyelemmel kíséri....!!!

Hajdu LÁSZLÓ

HozzászólásSzerző: Accantus » 2013 jún. 30 08:35

Nem törödnek felelösen a választókkal ? Hát igen ez az ! De bezzeg az elmult 14 évben volt törödve ? Semmitmondó idők voltak azok ! Középszerüség,igénytelenség és huu de sokat tettem e kerületért volt a jelszó ! Ki is golyózták szépen ! Nem kellene már egy kicsit pihennie ? Mindig csak a "munkának nevezett semmit" hajtogatnia !
Accantus

HozzászólásSzerző: Hajdu LÁSZLÓ » 2013 júl. 01 00:22

NEKEM NINCS MIÉRT SZÉGYENKEZNEM, HA KELL FELSOROLOM AZ 1990 - 2010 közötti fejlődést, változást a XV. kerületben.

A beszólását úgy gondolom értem. Nyilván az ami a 2010-ig történt az nem érdekes... De nézzük a 2010 utániakat! Fontossági sorrend
nélkül egy rövid listát írok és vita szerint bővítem, szerintem súlyos tévedések történtek az elmúlt 2,5 év alatt!
Kezdjük:
A lakossági kapcsolatai a kerület választott tisztségviselőinek a minimálisra csökkentek! Nem válaszolnak a beadványokra, nem lehet a vezetőket telefonon elérni, nem lehet bejutni hozzájuk az egyébként meghirdetett fogadóórákon.
A lakossági elérhetőség értékelhetetlen. Nem is mennek el már az emberek a kampány szagú rendezvényeikre sem.
Az 1956-os Forradalom és Szabadságharc emlékhelyét elsőként ( alig 6 éve épült, az 50-ik évfordulóra) lerombolták, a márvány emlékmű
anyagát eltüntették, helyére kb. 50 - 60 millió Ft közpénzből egy vasbeton oszlopot betonoztak, ez kegyeletsértő illetlenség volt.
A Fő u - Magyar u sarkon lévő bölcsőde teljes rekonstrukciójára mi EU-s pályázatot nyertünk több mint 205 millió Ft-ot, ezt visszaküldték
és ma is abban az állapotban van mint 2,5 éve. Nem bővült, nem lett korszerűbb, mi több hiányzik a bővítés eredményeként létrejött
férőhely kapacitás. Most mégis meggondolták magukat és csak pályáznak, akkor miért okoztak ekkora kárt...??
A szolgálati idejük első ténykedései között volt 2,5 Milliárd Ft. minden terv és cél nélkül felvett deviza hitel! Miért kell ekkora pazarlás??
A Szent Korona u 3 sz alatti bölcsőde építést megállították, azóta sem történik semmi...
A látvány dolog tömegét kellene mos listáznom pl. ötletpályázatok garmada, szakértői megbízások és semmire nem használható tanulmányok megrendelése " megbízható baráti köröktől ", emléktáblák tömegnyi elhelyezése, kampány műsorral ültetett fák, utcanév táblák átkeresztelése, durva szervezeti változtatások, amelyek tömeges elbocsájtások útján - hely biztosítások voltak a megbízható
kádereiknek.
A FIDESZ - KDNP 2/3-os totálhatalom ezeken úgy összeveszett, hogy ma nem építés folyik, hanem károkozás, ketté szakadt a frakció, a szétszavazások miatt egyre nagyobb kár éri a kerületben élőket..
Folytatom dokumentumok alapján tételesen, köszönöm, hogy hozzászólásával ötletet adott nekem a hazugságok leleplezésére, jönne
a trafik mutyi korrupció is..

Hajdu LÁSZLÓ

HozzászólásSzerző: Dr.Ódor József » 2013 júl. 08 09:43

Lakások bérbeadásának módosítására tervezet.

A kerületünk polgármestere a június 26-i testületi ülésre az önkormányzati tulajdonú lakások bérletére vonatkozó eddigi szabályok módosítására tett előterjesztést. A szavazásnál azonban a javaslat nem kapta meg a minősített többséget, így nem is léphetett hatályba július 1-ével.
Hogy ez a helyzet előálljon, az ellenzéki szavazatokon felül legalább négy FIDESZ-es képviselő ellenszavazatára vagy távollétére is szükség volt. Véleményem szerint a tervezetet meg nem szavazóknak (kiemelten a FIDESZ-es képviselőknek) nem elmarasztalás, hanem elismerés jár, mert ők felmérték, értékelték, hogy ez a tervezet nemcsak igazságtalanul szegényellenes, hanem még mind a szellemisége, mind a szövege szerint törvényellenes is.
Erről tanulmányt lehetne írni, de itt és most én csak néhány észrevétel kívánok közrebocsátani.

1/ A lakástörvény „csak” önkormányzati lakásokat ismer és ehhez kapcsolja a tartalmában különböző tipusú lakbéreket. Ezzel kapcsolatban különösen a lakástörvény 34. §-ára hívnám fel a figyelmet. Lehet, hogy e tervezet sorsa polgármesteri döntés következtében ismételt és ismételt előterjesztés lesz. E helyett azt javaslom, hogy kérjék csak ki a Kormányhivatal előzetes véleményét, ne az esetlegesen kierőszakolt elfogadás után kelljen törvényességi kontrolt kérni.
2/ A rendelet-tervezet szerint az összkomfortos lakásokat lényegében csak piaci alapú, kivételesen költségelvű lakbérrel adnák bérbe. Ehhez kapcsolódóan az előterjesztésben ez szerepel:”Törekedni kell arra, hogy az összkomfortos panelos lakások a jövőben szociális elven pályázat útján ne legyenek bérbe adhatók.” Másutt: „A komfortos bérlakásokat is elsősorban költségelven, kisebb mértékben szociális alapon lehet bérbe adni.”
Tehát mi marad a 40.000,. Ft-ot meg nem haladó jövedelemmel rendelkező családoknak? Azoknak, ahol több a gyerek, munkanélküli van a családban, vagyis a szegényeknek!! A félkomfortos és a komfort nélküli lakás! Így talán még a szociális támogatást, vagy annak egy részét is meg akarják spórolni. A szegény család gyermekeivel együtt nem érdemli meg az összkomfortos lakást, nekik eleve nem jár fürdőszoba? Szörnyű!
3/ Az sem igaz (az előterjesztő állította), hogy a 40.000.- Ft-os jövedelemhatár kedvezőbb a jelenleginél. Ugyanis ma még 57.000.- Ft-os jövedelemhatár van érvényben és nem 35.000.-. A „pályázati díj” is jelenleg egy havi bérleti díj, amit a javaslat „óvadékként” kettő havira emelne. De hátrányt hoz a tervezet azzal is, hogy az 1994 óta nyugdíjas bérlők bérleménye bérleti díjának bizonyos védelmét jelentő mostani 4/A § /7/ bekezdését is törölni javasolja. Nem tartom véletlennek, hogy e § indokolása hiányzik is (kellemetlen)!

Szerintem a szegények, a velük szolidáris, érdekeik képviseletét, főleg érdekeik védelmét felvállaló szervezetek eleve nem érthetnek egyet az ilyen elképzeléssel. A tervezetet megszavazó 10 FIDESZ-es képviselő az egyéni körzetükben lakó bérlőknek elszámolnak a ciklusban végzett munkájukról, szavazatukkal született döntéseikről. A választók pedig szavazatukkal ítélkeznek.
Dr.Ódor József

HozzászólásSzerző: Hajdu LÁSZLÓ » 2013 júl. 14 15:14

A LAKÁSGAZDÁLKODÁS ÉS AZ EMBERI JÓINDULAT EGYMÁSTÓL NEM VÁLASZTHATÓAK EL !!

Nem gépek részére kell garázst biztosítani. Vér, hús embereknek, egyéni és családi gondokkal terhelt
érző embereknek kell a lakhatásukat biztosítani. Ez igényel szociális érzékenységet. A feladat nem hatalmi
diktátum alapján végezhető el, ez az önkormányzat egyik alapvető szolgáltatása a kerületben élő polgárainak.
Olvasva a száraz, minden emberi érzést mellőző előterjesztést, látva azt is, hogy ezt a kerület első embere, maga
a polgármester, az országgyűlési képviselő, a FIDESZ helyi elnöke írta alá, már nem csodálkozom, hogy itt a
szegény emberek nem számíthatnak semmi jóra, főként nem jóindulatra! Ez a mai 2/3-os többség értékrendje??
Ezt a helyi szabályozást nem lehet elfogadni, a legsürgősebb visszavonása lehet a megoldás, ha ez így marad az a
kerületet vezető FIDESZ - KDNP szégyene, ezért minden felelősség őket terheli!

Hajdu LÁSZLÓ

HozzászólásSzerző: Dr.Ódor József » 2013 júl. 19 09:23

A lakások bérletéről szóló rendelet módosítására vonatkozó második előterjesztést tárgyalta a képviselő-gtestület július 17-én. Az élő közvetítést meghallgatva a következő megjegyzéseimet bocsátom közre.
1/ Senki meg nem kérdezte (az előterjesztő polgármester sem indokolta), hogy az első előterjesztésben szereplő módosítási javaslatok zömét miért törölték? Mi okozta ezt a meg nem indokolt „pálfordulást”? Ez a napirend későbbi tárgyalásán hallható viták és támadások miatt is érdekes. Ugyanis szerintem a visszavont részek törvénysértőek voltak és akkor ezt az előterjesztés felelős szereplői „nem vették észre”!(?). Most elhallgatták, mert kellemetlen lett volna elismerni!
2/ A kettő írásos előterjesztésben a jövedelemhatárokról szerepeltetett javaslatok elfogadhatatlanok, antiszociálisak, így Donga Árpádné bizottsági elnök módosító javaslatai szükségesek voltak. Azokat az előterjesztő polgármester is elfogadta és a testület is megszavazta. Ha az előterjesztést megfelelő egyeztetés előzte volna meg, akkor az itteni –nem egyszer személyeskedő – vita elkerülhető lett volna. Szerintem a piaci lakbér megállapításához a jövedelem-határok izgalmasan alacsonyak. Persze a gyakorlat próbája még hátra van.
3/ A 2. pontban írt véleményem alol kivétel a rendelet 4/A § /7/ bekezdésének a törlése. A szakbizottság elnöke a törléssel nem értett egyet, több képviselő pedig ehhez (de az egész előterjesztéshez) is a valós helyzetelemzést hiányolta. Jogosan. A most már törölt rendelkezés szerint ugyanis a 2006. március 31-én már nyugdíjas és1994. január l-én már határozatlan időre szóló bérleti szerződése volt és ma is az van, akkor számára legfeljebb költségelvű lakbért szabadott megállapítani. Mostantól piaci lakbért is fizethetnek, ha az alapul szolgáló nyugdíjuk havi 85.500, illetve 100.000 Ft-nál magasabb. A polgármester érvelése szerint a nyugdíjak is annyira megemelkedtek, hogy az eddigi szabályt nem indokolt fenntartani. De a valóság az, hogy nemcsak a nyugdíjak, hanem a lakbérek, a rezsiköltségek, az élelmiszerek, a gyógyszerek stb. ára is ugrásszerűen (arányaiban jobban, mint a nyugdíjak összege)megnőtt. Egyébként is a kerületi „átlagnyugdíjak” helyett csak a konkrét esetek megvizsgálása adhat valódi képet az adott helyzetről. Ez a felmérés valóban hiányzik.
4/ Egyébként valóban igaz, hogy a pályázatok kiírására is a rendeletben foglalt szabályok vonatkoznak, így felújítási kötelezettség vállalását is tartalmazhat a pályázat. Ide tartozik talán, hogy sem előterjesztések, sem határozatok, sem pályázati kiírások nem nélkülözhetik a törvényességi vizsgálatot. Úgy tapasztalható, hogy ezek minősége még nem az „igazi”.
5/ Az önkormányzati rendelet szerint önálló pályázatot lakásbérletre lehet kiírni azzal is, hogy az a pályázó a nyertes, aki az előző bérlő által ki nem fizetett költségeket részben (legalább 500.000.- Ft-ot), vagy egészben átvállalja, de legmagasabb összeget ajánló a nyertes. Ilyen pályázattal –tudomásom szerint – az önkormányzat ebben a ciklusban még nem élt, pedig minden érdekelt számára előnyös is lehet.
Végül, nemcsak ebből az esetből levezethető, hanem általános jelenség, hogy az előterjesztések nem egyszer hiányosak, szakszerűtlenek, egyeztetés nélküliek, ezért órákig tartó vitákat váltanak ki és kárt is okoznak a kerületnek. El is hangzott, nekem is meggyőződésem, ezen változtatni kell.
Budapest, 2013. július 19-én. Ódor József
Megjegyzés: E témáról szól a július 9-én közzétett írásom. Javaslom elolvasni.
Dr.Ódor József

HozzászólásSzerző: Dr.Ódor József » 2013 nov. 29 15:31

Az önkormányzati tulajdonú lakásokkal való gazdálkodás szélesre tárt keretein belül alapvetőnek, kiinduló pontnak tartom a lakástörvény értelmezését arról, hogy az önkormányzati végrehajtását szabályozó helyi rendeletben. majd a gyakorlatban törvényesen lehet-e "szociális lakásokról" "beszélni"? Kategórizálni, hogy van-e szociális és nem szociális bérlakás? Ha létezik, akkor szabályozni kellett volna, hogy milyen lakás tekinthető szociálisnak! A komfort nélküli és a félkomfortos az az, az összkomfortos pedig nem lehet az?
Vagyis egyes vélekedés szerint alacsony jövedelmű családok csak szociális, tehát alacsony komfortfokozatú lakásra tarthatnak igényt (ilyent érdemelnek). A magasabb jövedelműek pedig összkomfortos bérlakásra jogosultak (a jövedelemhatárokat rendelet tartalmazza) Egy családban lehet akárhány gyerek, ha alacsony az egy főre jutó jövedelem, akkor nekik összkomfortos lakás nem jár!
E kérdés körül éles vita bontakozott ki az önkormányzatunkban. Szerintem a fentiekben említett értelmezést és gyakorlatot a jelenlegi törvény alapján a helyi rendeletekben érvényesíteni nem törvényes. Értelmezésem szerint a törvény "CSAK" lakásokat ismer, kategorizálás nélkül. Vagyis bármilyen komfortfokozatú lakást bérbeadni, azokba bérlőt kijelölni és bérleti díjat megállapítani csak az egy főre jutó jövedelem figyelembe vételével lehet. Tehát - szerintem - bármely család (számos más feltétel figyelembe vételével) bármilyen komfortfokozatú lakáshoz juthat, csak annak lakbérét szociális, költségelven, vagy piaci szinten, hatóságilag kialakított összegben kell megállapítani. Ha nem így lenne, akkor egy - a kötelezettségének eleget tevő - szegény család nem juthatna összkomfortos lakáshoz.
A piaci alapú lakbér nyereséget is tartalmazhat. A költségelvű a karbantartási és felújítási költségeket is magában foglalja. A szociális pedig ennél alacsonyabb, méltányos összegű, a helyi viszonyok figyelembe vételével kerül kialakításra. Ezeket a bérfomákat a lakástörvény néhány paragrafusa eléggé pontosan körül írja. Ebben a kérdésben először az előterjesztésre jogosultaknak kellene egyetértésre jutni, utána lehet a nem kevésbé fontos köüvetkezményekről is a szabályokat kidolgozni. A mielőbbi egyetértés azért is fontos, hogy a képviselő-testület megalkothasson egy korszerű önkormányzati rendeletet és annak alapján a több, mint 300 üresen álló lakás sorsa is rendeződjön. Ugyanis az üresen álló lakások miatt - többek között - az önkormányzatnak jelentős bevétel kiesése és kiadás növekedése van, ami minél tövább fenn áll, annál nagyobb a kár.
Dr.Ódor József

HozzászólásSzerző: Musuka » 2013 nov. 30 12:04

Nagyon jók és hasznosak ezek az "értekezések". Csak éppen sem számomra, de gondolom mások számára sem tartalmaznak semmi kézzel fogható dolgot... Főleg, hogy az önkormányzat sem kapcsolódik be...
Musuka

HozzászólásSzerző: Németh Péter Dr. » 2013 nov. 30 13:05

Musuka írta:Nagyon jók és hasznosak ezek az "értekezések". Csak éppen sem számomra, de gondolom mások számára sem tartalmaznak semmi kézzel fogható dolgot... Főleg, hogy az önkormányzat sem kapcsolódik be...

Egy másik topicban épp erről beszéltem. Az önkormányzati tisztségviselők reagálásának hiányáról. És ebben példát mutat a szavazásra jogosult választópolgárok mindössze 18,2%-ának szavazatával megválasztott L.T. Aki figyelemmel kíséri a testületi üléseket, azt láthatja, hogy bár ő van feltüntetve az adott napirend előterjesztőjeként is és előadójaként is, de a téma kapcsán feltett kérdésekre a választ átadja valamelyik köztisztviselőnek. És ha ezt a kérdező szóvá teszi,akkor előjön nála a "Trockij-effektus", azaz az egyik fülén be, a másikon ki, mint a Trockijnál a jégvágó csákány, azaz erre a felvetésre sem reagál.

Cato után szabadon:
Ceterum censeo: L.T. és társai alkalmatlanok a kerület vezetésére.

Dr. Németh Péter
A süketnél is rosszabb,aki nem akar hallani.
Németh Péter Dr.

HozzászólásSzerző: Hajdu LÁSZLÓ » 2013 dec. 08 14:34

A 350 ÜRES ÖNKORMÁNYZATI LAKÁSOK ELLENÉRE ITT VAN ELŐKÉSZÍTVE A KÖVETKEZŐ KILAKOLTATÁS !

viewtopic.php?f=9&t=1747&p=15447#p15447

Laska Veronika a XV. kerület üldözöttje. Menedékjogával nem tud élni. Ebben az országban nincs olyan
település ahol befogadnák. A kerület pedig a következő hajléktalan-gyártási szezonban őt az előkelő
helyre regisztrálta....szóval ők az utcára vele disznó elvet alkalmazzák vele szemben is!!!!!

Hajdu LÁSZLÓ

HozzászólásSzerző: Musuka » 2013 dec. 08 17:43

Még nem lakoltatták ki? :roll:
2012. februárjában és márciusában is arról volt itt szó, hogy kilakoltatják...
Musuka

HozzászólásSzerző: Hajdu LÁSZLÓ » 2013 dec. 09 00:34

VELE SZEMBEN OLYAN MÉLTATLAN ÉS SUNYI ELJÁRÁS FOLYIK, HOGY MÉG NEM TUDTÁK MEGTENNI !

Hajdu LÁSZLÓ

Következő

Vissza: Közélet